Dodany: 01.10.2013 13:09|Autor:

Stefan Incze to pseudonim literacki węgierskiego jezuity, o. Béli Bangha (1880–1940). Należy on do najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego na Węgrzech. Był znanym rekolekcjonistą oraz popularnym pisarzem. W latach dwudziestych XX w. miał okazję bezpośrednio zapoznać się z dramatyczną sytuacją panująca w Meksyku.

Jego poruszająca powieść "Cristeros. Miłość i Krzyż" przypomina "Quo vadis" H. Sienkiewicza, lecz przeniesione w inną epokę, w krajobraz innego regionu świata.

Piękna Lenora, pracująca w ministerstwie cenzury, jest narzeczoną kapitana Ramona Torresa. W tym czasie w Meksyku ateistyczny rząd buduje "nowy świat", usiłując terrorem zniszczyć Kościół. Jako oficer, Torres natrafia na opór katolików i heroiczne świadectwo ich wiary.

Czy spotkanie dziewczyny o imieniu Guadelupe może odmienić jego życie? Czy walczący w swej obronie cristeros są jeszcze wierni chrześcijańskiej nauce o miłości nieprzyjaciół? Czy jest tu miejsce na przebaczenie dla śmiertelnego wroga?

Książka "Cristeros. Miłość i Krzyż" została wydana w czasie, gdy na ekranach kin wyświetlany jest głośny film "Cristiada". Powieść opowiada inną historię niż film, w podobny sposób przekazując prawdę historyczną oraz uwzględniając realia epoki. Obydwa dzieła wzajemnie się dopełniają, okazując nam heroiczne świadectwo meksykańskich Cristeros, którzy oddawali życie za wiarę.

[Wydawnictwo AA, 2013]