Dodany: 30.09.2013 21:47|Autor:

Kryzys środowiska naturalnego sprawia, że coraz ważniejsze staje się dla nas zrozumienie tego, w jaki sposób funkcjonuje otaczająca nas przyroda. Zakwaszenie, zanieczyszczenie mórz nawozami sztucznymi czy zatrucie ptaków i ryb to tylko niektóre przykłady niekorzystnych zmian w przyrodzie, będących efektem działania człowieka.

Jeśi chcemy zapobiec grożącej nam wszystkim katastrofie, musimy nauczyć się rozumieć to, co się dzieje w przyrodzie.

Szwedzki badacz i biolog Håkan Pleijel dokonał w "Książce o ekologii" prezentacji podstawowych zagadnień związanych z nauką o funkcjonowaniu przyrody. Przyroda opisywana jest jako układ nieustannie zmieniających się, dynamicznych czynników, takich jak zmiany klimatu, zwiększanie się i zmniejszanie populacji, rozwój gatunków i ich wzajemna konkurencja.

"Książka o ekologii" napisana jest bardzo przystępnym językiem, a zamierzeniem autora było ułatwienie zdobycia informacji tym wszystkim, którzy czują się zaangażowani w ochronę środowiska naturalnego. Może być ona również pomocna jako lektura uzupełniająca dla uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej.

[Bałtycki Sekretariat w Polsce, 1995]