Dodany: 15.02.2008 22:52|Autor:

Książka: Jak radzić sobie z chorobami tarczycy
Gomez Joan
Notę wprowadził(a): Pani_Wu

z okładki


Tarczyca jest zaledwie 30-gramowym gruczołem, zlokalizowanym wokół krtani, ale oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu. Ma wpływ m.in. na tempo przemiany materii, rytm serca i oddechu, pracę jelit, sprawność mięśni, poziom cholesterolu, regularność miesiączek, równowagę emocjonalną.

Z tego względu zaburzenia tarczycy objawiają się w sposób bardzo zróżnicowany i często mylący nawet dla lekarza. Niekiedy mijają lata, zanim pacjent udaje się na nieskomplikowaną analizę krwi (TSH), która weryfikuje podejrzenie wielu chorób gruczołu. Tymczasem sama terapia, szczególnie niedoczynności tarczycy, jest z reguły dość prosta i bardzo skuteczna.

Dlatego warto samemu zwracać uwagę na podstawowe objawy, które często niesłusznie przypisujemy "starzeniu się" (np. ospałość, ciągłe poczucie chłodu, drżenie, wysuszenie skóry albo kołatanie serca, poirytowanie, brak sił), by w porę wychwycić zaburzenia i pod okiem lekarza wrócić do pełni formy. Po zastosowaniu terapii pacjent ma nierzadko wrażenie, jakby po prostu odmłodniał!

- Nadczynność tarczycy
- Niedoczynność tarczycy
- Choroba Gravesa-Basedova
- Choroba Hashimota
- Choroba de Quervaine'a
- Wole (zwykłe, toksyczne, wieloguzkowe)
- Rola jodu

[Wydawnictwo JK, 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 588
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: