Dodany: 19.09.2013 13:43|Autor: McGree

Gra Geralda - Stephen King

Raz na jakiś czas nachodzi mnie ochota na przeczytanie jakiegoś horroru. Niestety w bibliotekach trudno o innego autora z tego typu literatury niż Stephen King. Niestety... bo każde dotychczasowe z nim spotkanie okazało się porażką. Mimo to z braku wyboru sięgam po jego książki z nadzieją, że wszystkie pozytywne opinie, jakie pojawiają się przy nazwisku Kinga okażą się w końcu prawdziwe. Tym razem do rąk mi wpadła Gra Geralda (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)), książka która okazała się jeszcze większą porażką niż przeczytane wcześniej dzieła "mistrza horroru". O ile pomysł na powieść nie jest jeszcze taki zły, o tyle jego wykonanie jest już tragiczne. Miał być horror, wyszło... jak zwykle, czyli dużo zbędnego tekstu i mało strachu. W porównaniu z jedyną powieścią grozy innego autora niż King, jaką udało mi się przeczytać, a mianowicie Twierdza (Wilson Francis Paul (Wilson F. Paul)), „Gra Geralda” wypada blado, żeby nie powiedzieć przezroczyście. Oczywiście Wilson też ma swoje wady, ale przy tym co serwuje King, nie mają one kompletnie żadnego znaczenia. Podsumowując, jeśli ktoś ma ochotę na dobry horror, to zdecydowanie nie polecam sugerowania się wszystkimi „hurrra recenzjami” na cześć jedynego słusznego pisarza grozy, czyli Stephena Kinga.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 19.09.2013 14:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Raz na jakiś czas nachodz... | McGree
Heh, moim zdaniem ciężko przestraszyć kogoś książką ;)
Dla mnie najlepszą horrorową książką Kinga jest To! (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)), ale mistrzostwo jego to Wielki marsz (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))! Wiem, ze ten marsz wiele czytających go osób musiało potem odchorować, bo potrafi poruszyć - choć nie przestraszyć.
Sama "Gra Geralda" to podobno "najbardziej feministyczna książka napisana przez mężczyznę". Nie będę o tym dyskutował, podobnie jak o tragicznym dla pisarstwa "mistrza horroru" umieszczaniem własnych przekonań politycznych w ostatnich powieściach.

Jeżeli zaś chodzi o prawdziwie niepokojące lektury to polecam:
Kolor z przestworzy (Lovecraft H. P. (Lovecraft Howard Phillips)) seria opowiadań o Cthulhu - wydaje się wpierw nijakie, ale działa powoli i nie pozwala o sobie zapomnieć. Lovecraft to mistrz tworzenia atmosfery!
Tracę ciepło (Orbitowski Łukasz) także ma swoją atmosferę, wręcz klaustrofobiczną.
Plugawy ptak nocy (Donoso José) realizm magiczny i turpizm w najlepszym wydaniu.
Kilka nocy poza domem (Piątek Tomasz) bardziej thriller, ale ma w sobie to coś, czego w horrorach Kinga wielokroć brakuje.
Użytkownik: McGree 19.09.2013 20:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Heh, moim zdaniem ciężko ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Owszem, ciężko przestraszyć książką, ale z pewnością jest to możliwe. "Twierdza" to najlepszy horror, jaki udało mi się do tej pory przeczytać i mimo iż było to dość dawno, to nadal wszystkie inne powieści grozy porównuję właśnie z tą. Podejrzewam, że za Kinga wezmę się ponownie nie prędzej niż za rok (swoją drogą, ciekawe ile nowych "bestsellerów" w tym czasie napisze "mistrz horroru") i jest wysoce prawdopodobne, że będzie to właśnie "To!". Dziękuję za polecone tytuły, z pewnością skorzystam zwłaszcza z Lovecrafta, bo tak się składa, że jestem szczęśliwym posiadaczem niezwykle klimatycznej gry planszowej powstałej na motywach jego opowiadań. W związku z tym, o ile w ogóle uda mi się kiedyś zdobyć "Kolor z przestworzy", to będzie to pozycja pierwsza w kolejności do czytania i nie kryję, że będę wiązał z nią duże nadzieje. Niezmiernie mi miło, że mnie ktoś czyta;) Pozdrawiam.