Dodany: 17.09.2013 19:22|Autor: McGree

Czytatnik: Pamiętnik czytelniczy

Rzeka Tajemnic - Dennis Lehane

Rzeka tajemnic (Lehane Dennis) to powieść sensacyjna z dobrym pomysłem i solidnym wykonaniem. Bohaterów w zasadzie czytelnik poznaje przez całą książkę, a to ze względu na liczne retrospekcje wtrącane przez autora. Mają one duże znaczenie pod względem usprawiedliwiania podejmowanych decyzji niektórych postaci, są też próbą przedstawienia dogłębnej analizy psychicznej bohaterów. Nie mniej autor nieco zbyt często sięga po ten środek, co ma wpływ na wartkość akcji i poziom napięcia. Nie można jednak powiedzieć, że retrospekcje czynią powieść nudną. Jest wręcz przeciwnie, bo to o czym się z nich dowiadujemy jest przedstawione w sposób interesujący i ma istotny wpływ na fabułę. W „Rzece Tajemnic” mamy do czynienia z całą gamą charakterów, z których tylko nieliczne są całkowicie jednoznaczne. Narracja jest bardzo dobra i prowadzona w taki sposób, że czytelnik nie wie wszystkiego, co dotyczy danego wątku. Generalnie, nie licząc drobnych usterek, powieść Lehane można uznać za bardzo dobrą.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu