Dodany: 12.09.2013 12:21|Autor: Małgorzata_

Elżbieta Cherezińska na III Jarmarku Średniowiecznym w Przemęcie

Już w sobotę, 14 września odbędzie się III Jarmark Średniowieczny w Przemęcie, gdzie gościem specjalnym będzie pisarka, Elżbieta Cherezińska.

W roku 2010 Ziemia Przemęcka obchodziła Jubileusz 800-lecia, co oznacza, że Przemęt należy do najstarszych miejscowości w Polsce! W 1210 roku w dokumencie księcia kaliskiego Władysława Odonica, nadającym cystersom z forty tutejsze ziemie, użyto po raz pierwszy na piśmie określenia "kasztelania przemęcka". Od tego właśnie czasu datuje się pisane dzieje Przemętu i okolicznych ziem - dzieje, jakże bogate w ważne wydarzenia historyczne!

Niesamowita oprawa dla twórczości Elżbiety Cherezińskiej, a dla obecnych również niesamowita okazja na spotkanie i autograf autorki.

Więcej informacji o imprezie na stronie Zysk i S-ka Wydawnictwo.
Użytkownik: Rbit 13.09.2013 00:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Już w sobotę, 14 wrześni... | Małgorzata_
Jeśli ktoś z Was będzie miał możliwość zjawić się w sobotę w Przemęcie - szczerze polecam. To niezwykle klimatyczne okolice.

Odległą o kilka kilometrów na zachód wieś Mochy unieśmiertelnił Teodor Parnicki w "Tylko Beatrycze". Dla przypomnienia - chodzi o wykorzystanie przez pisarza wydarzeń z 1309 roku, kiedy zbuntowani chłopi spalili dwór wraz z wieleńskim opatem Piotrem oraz kapłanem Bernardem diakonem Janem i plebanem Andrzejem. Z rąk chłopstwa zginął wówczas także młody chłopiec o imieniu Urban. Przyczyną buntu mieszkańców wsi przeciwko zakonnikom było odejście cystersów od reguł zakonnych, szczególnie tych dotyczących ubóstwa.

Sam Przemęt zaś niezmiennie robi na mnie wrażenie. Zarówno wtedy, gdy majestatyczne wieże kościoła wyłaniają się spośród pól i łąk (zob. zdjęcie: http://www.powiatwolsztyn.pl/druki/szlak/przewodni​k/images/big/przemet1.jpg ) jak i wtedy gdy można bez problemu wczuć się w średniowieczny klimat (co ułatwia niezmienne od setek lat usytuowanie domostw wymuszone warunkami naturalnymi - niewielką kępą zdatną do zamieszkania pośród rozległych bagien dookoła).

Przy okazji zachęcam do lektury obszernego wywiadu, którego Pani Cherezińska udzieliła lokalnej gazecie: http://www.800.przemet.pl/artykuly/48_historia_to_​moja_pasja_kurier_1-2-2013.pdf