Dodany: 06.09.2013 16:21|Autor: bubby00

Ogólne> Matury

obraz dziecka w literaturze

Witam. Wybrałam temat pracy maturalnej ,, Zaprezentuj literackie obrazy dzieci i wyjaśnij ich funkcje w wybranych utworach''. Chciałabym skorzystać z czegoś mało powtarzającego się, coś oryginalnego :) żeby nie zanudzić komisji. Czy ktoś mógłby mi podsunąć jakąś myśl? :) Z góry dziękuję za pomoc.
Użytkownik: Kaya7 06.09.2013 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Wybrałam temat pra... | bubby00
Nietypowy, jak dla mnie, obraz dziecka, ukazany został w książce Władca much (Golding William) . Autor jest noblistą, a sama powieść zalicza się do "ambitniejszych", a więc myślę, że do matury byłaby odpowiednia.
Chłopiec w pasiastej piżamie (Boyne John) - dziecko w obliczu wojny. Przyjaźń między małym Niemcem i Żydem, pisana z perspektywy chłopca.
Oskar i pani Róża (Schmitt Éric-Emmanuel) i Olivier i zeszyt z marzeniami (Nicholls Sally) - dziecko w obliczu choroby.
Poczwarka (Terakowska Dorota) - dziecko upośledzone, poznawanie świata ukazane jest tutaj w kontekście biblijnego stworzenia świata.
Dziecko (Hayden Torey L.) - dziecko skrzywdzone.

Oczywiście w każdej z koncepcji ujęcia dziecka, które wypisałam, istnieje mnóstwo innej literatury, tak więc jest w czym wybierać.
Użytkownik: tesza 06.09.2013 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Wybrałam temat pra... | bubby00
Piąte dziecko (Lessing Doris), bardzo dobra książka, pokazuje relacje dziecko-rodzina z zupełnie innej, niecodziennej perspektywy.
Użytkownik: Biegnąca 07.09.2013 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Wybrałam temat pra... | bubby00
Bardzo polecam "Transgresje" pod redakcją Marii Janion, Stefana Chwina i Stanisława Rośka. Z siedmiu tomów, dwa poświęcone są właśnie dzieciom. Można je określić jako literaturę przedmiotu i podmiotu w jednym :)
Okładki wyglądają tak:
Posiadam je w swojej biblioteczce, dlatego - jeśli chcesz - mogę Ci przeskanować spis treści :)
Pozdrawiam :-)