Dodany: 03.09.2013 13:36|Autor: Lucas

Czterej bracia

Dzieje życia osieroconych braci z wyspy Olsoya, ich dzielne współistnienie z przyrodą i współistnienie w rodzinie. Powieść rozwija się spokojnie, wydarzenia płyną wraz z powieściowym czasem, a z upływem tego czasu dzieje się coraz więcej.

W dalekim tle są wojna i przemiany społeczne, a na pierwszym planie czterej bracia, którzy stają się dorośli, ich rozwój moralny, wzajemne zróżnicowane relacje, braterstwo, marzenia, ambicje, konflikty, cierpienie, szczęście. Obrazy w powieści są "blisko nas": dom nad fiordami, szkoła, praca, założenie rodziny. Wielki burzliwy świat pozostaje daleko w tle. Jednakże wydarzenia z życia braci niezwykle zaciekawiają. Postacie są zróżnicowane, świetnie opisane psychologicznie, poznajemy je i rozumiemy, stają się prawdziwe. Różnice wiekowe między braćmi sprawiają, że równolegle toczą się różne wątki, łączące się symbolicznie i rzeczywiście w rodzinnym domu, na wyspie Olsoya.

Wszystko w powieści dzieje się nad morzem. Morze jest źródłem utrzymania, bracia od najmłodszych lat życia zajmują się rybołówstwem. Morze stanowi również zagrożenie, lecz nieustannie przyciąga i zaciekawia. Od wczesnego dzieciństwa budzi w braciach z Olsoya respekt i szacunek dla sił przyrody, wynikający z prostej, prawdziwej wiary w Boga, zaszczepionej im przez matkę.

Bardzo polecam powieść Olafa Duuna "Bracia z Olsoya".