Dodany: 02.09.2013 11:32|Autor: delirio

Czytatnik: myśli rozwiane

książki sierpnia'13

1. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard): kolejna pozycja z listy "Klasycznej setki BBC". Podobno pozycja dla dzieci, która urzekła czytelników na całym świecie. Dla mnie miałka i nijaka. Nie urzekł mnie ani kreowany świat, ani postaci, ani fabuła. Ocena: 2.

2. Treść jest kluczowa: Jak tworzyć powalające blogi, podkasty, wideo, e-booki, webinaria i inne (Handley Ann, Chapman C. C.): garść ciekawych informacji na temat tworzenia ciekawych treści, mających skutecznie przykuć uwagę odbiorcy. Bez zbędnego owijania w bawełnę i obiecywania cudów na kiju. Proste rady, gotowe do wdrożenia. Ocena: 4.

3. Kolor purpury (Walker Alice): historia prostej kobiety, której życie nie oszczędzało, a jednak wynagrodziło za doświadczone zło. Ocena: 3.

4. Książę Kaspian (Lewis Clive Staples): powrót do cyklu "Opowieści z Narnii". Chociaż twórczości Lewisa brakuje subtelnego rysu, który by mnie urzekł (bo sama tematyka jest bardzo ciekawa i pobudza wyobraźnię w sposób, jaki uwielbiam), to jednak czas spędzony nad tą pozycją nie uważam za zmarnowany. Ocena: 4.

5. Podróż "Wędrowca do Świtu" (Lewis Clive Staples): w moim odczuciu najlepsza pozycja w cyklu "Opowieści z Narnii". Ocena (naciągana!): 5.

6. Kod Leonarda da Vinci (Brown Dan): po jednorazowej przygodzie z twórczością Browna nie przypuszczałam, że będzie w stanie mnie wciągnąć. A jednak! Z tej racji wysoka ocena, choć sama treść i fabuła w niektórych miejscach budzi znaczne zastrzeżenia. Ocena: 4.

7. Fabryka os (Banks Iain M.): kolejna anglojęzyczna książka w oryginale pokonana. Kontrowersyjna, budząca niesmak, wstrząs, może jednocześnie dla niektórych fascynująca. Mój brak obrzydzenia jest pewnie spowodowany w głównej mierze wciąż obecnymi problemami z językiem. Ocena: 2.

8. Kobieta w bieli (Collins Wilkie (Collins William Wilkie)): kolejna książka, której wartka fabuła (choć nieco przewidywalna) skutecznie przekonała mnie do szybkiego połknięcia całości. Ciekawie skonstruowana fabuła, szeroko zakrojona intryga, subtelna otoczka grozy towarzysząca demonicznym ludzkim umysłom. Minus za zasadzanie kulminacyjnego elementu na nieprawdopodobnym zbiegu okoliczności (właściwie niemożliwym). Ocena: 3.

9. O czym szumią wierzby (Grahame Kenneth): pogodna książka dla dzieci. Ciepła, radosna, ucząca. Ocena: 4.

10. Opowieść podręcznej (Atwood Margaret): jedna z najambitniejszych książek, z jaką miałam ostatnio do czynienia. Nasuwa mi się na myśl analogia do twórczości Orwella, jednakże Atwood w kreowanym przez siebie świecie jest o wiele bardziej odrzucająca poprzez dosadne przedstawienie uprzedmiotowienia kobiety. Znać trzeba. Ocena: 3.

11. Srebrne krzesło (Lewis Clive Staples): kolejna pozycja z najsłynniejszego cyklu Lewisa. Wg. mnie, najsłabsza. Ocena: 3.

12. Juda nieznany (Hardy Thomas (Hardy Tomasz)): nie mam szczęścia do Hardy'ego. Po raz kolejny mam wrażenie, że jego twórczość to porcja nijakości i bełkotu właściwie o niczym. Choć przecież mówi o sprawach bardzo ważnych i mających kluczowe znaczenie. Mnie jednak nie przekonuje. Ocena: 2.

13. Koń i jego chłopiec (Lewis Clive Staples): u Lewisa urzekające jest to, że nie trzyma się raz wypróbowanych bohaterów - sięga po nowych, wrzuca ich w znany już z wcześniejszych tomów świat, a wszystko zgrywa się śpiewająco. Ocena: 4.

14. Siostrzeniec czarodzieja (Lewis Clive Staples): nasunęło mi się wspomnienie francuskiego filmu "Goście, goście", oddech dzieciństwa i nie da się nie uśmiechnąć. Ocena: 4.

15. Ostatnia bitwa (Lewis Clive Staples): ostatnia część "Opowieści z Narnii" zaskoczyła mnie pozytywnie rozmachem. Po przeczytaniu za jednym zamachem całej serii byłam podwójnie zaskoczona. Ocena: 5.

16. Fotografia cyfrowa: 100 najlepszych sztuczek i trików (Sheppard Rob): ciekawe informacje na fascynujący temat. Warto wrócić do części na temat obróbki cyfrowej w Adobe Photoshopie. Ocena: 4.