Dodany: 07.02.2008 10:59|Autor:

Książka: K-PAX
Brewer Gene
Notę wprowadził(a): Sluchainaya

Czy rzeczywiście jest kosmitą, czy też tylko żyje w innym świecie?

Dla człowieka, który utrzymuje, że jest przybyszem z kosmosu, oddział Instytutu Psychiatrii na Manhattanie wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Jednak ów pacjent w niczym nie przypomina tych, z którymi dr Gene Brewer miał wcześniej do czynienia. Nazywa się prot i twierdzi, że przybył z planety K-PAX, idyllicznego świata, w którym wszyscy żyją w zgodzie i harmonii. Określiwszy dokładnie datę opuszczenia Ziemi, prot pozostawia nas w niepewności do ostatniej chwili.

Jego krótki pobyt w Szpitalu na Manhattanie radykalnie zmienia życie pacjentów i panujące tam stosunki międzyludzkie. Prot przywraca ludziom radość i sens życia. Pokazuje inny wymiar istnienia.

Ta znakomicie napisana, żywa, dowcipna i zarazem głęboko humanistyczny książka z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom "Lotu nad kukułczym gniazdem", lecz także wielbicielom twórczości Olivera Sacksa, autora bestsellera "O mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem".

"K-PAX" to pierwsza część trylogii o tajemniczym procie. Kolejne również ukażą się nakładem Znaku.

Już wkrótce na ekrany kin trafi film nakręcony na podstawie powieści. W roli prota występuje Kevin Spacey, a doktora Brewera gra Jeff Bridges.

[Znak, 2002]