Dodany: 28.08.2013 22:32|Autor: AgaMalochleb

Książka: Cień wiatru
Ruiz Zafón Carlos

1 osoba poleca ten tekst.

O książkach, miłości, tajemnicy…


Powieść „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna to fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego wieczoru (a w zasadzie wieczorów, bo jest dosyć długa). Książka opowiada historię chłopca o imieniu Daniel, który w wieku 10 lat zostaje zaprowadzony przez swojego ojca na Cmentarz Zapomnianych Książek i ma tam wybrać tekst, aby się nim zaopiekować, ocalić go od zapomnienia. Wybór pada na „Cień wiatru” Juliana Caraxa.

Od tej pory życie Daniela nieustannie splata się z dziejami Juliana. Gdy bohater chce dowiedzieć się czegoś o autorze wybranego przez siebie dzieła, okazuje się, że ktoś pali wszystkie egzemplarze powieści Caraxa i praktycznie Daniel jest właścicielem ostatniego z nich…

Podczas czytania „Cienia wiatru” niewątpliwie od razu rzuca się w oczy jego niejasna przynależność gatunkowa. Łączy on w sobie elementy kryminału, thrillera, romansu, powieści grozy i powieści przygodowej. Pojawiają się m.in.: zakazana miłość, plan ucieczki kochanków, nieślubne dziecko, kazirodztwo, zemsta, pojedynek, nawiedzony dom, pożądanie, seks i śmierć. Zafón gra tutaj z czytelnikiem, wykorzystując utarte schematy fabularne w różnych konfiguracjach. Nawiązuje do innych książek, czerpie z wielu tradycji. Dzięki temu każdy znajdzie w jego powieści coś dla siebie.

Polskie wydanie „Cienia wiatru” uzupełnione zostało fantastycznymi zdjęciami Barcelony autorstwa słynnego artysty-fotografika Francesca Catalá-Roca. Świetnie oddają one klimat książki Zafóna. W „Cieniu wiatru” stolica Katalonii została bowiem ukazana z pełnym realizmem, tak, że można wręcz odtworzyć (w pewnym stopniu) topografię tego miasta.

Polecam powieść Zafóna przede wszystkim dlatego, że podejmuje ona kilka istotnych problemów (między innymi utraty, pamięci, kryzysu czytelnictwa), a równocześnie dostarcza rozrywki zręcznie skonstruowaną intrygą i humorem. „Cień wiatru” pozwala powrócić w jakiś sposób do młodzieńczych fascynacji takimi tekstami, jak „Trzej muszkieterowie”, „W 80 dni dookoła świata”, „Ivanhoe”, „Dracula”, „Zamczysko w Otranto” i zaspokoić nostalgię za estetyką dawnych utworów.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2299
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: