Dodany: 28.08.2013 22:32|Autor:

Książka: Droga przez kłamstwa
Cleeves Ann
Notę wprowadził(a): sunshine013

Inspektor Vera Stanhope to postać zupełnie wyjątkowa wśród bohaterek literatury kryminalnej. Inteligentna, odważna, bezkompromisowa, ale kierująca się emocjami samotna czterdziestoparolatka, ma poczucie humoru i cięty język. Nie przywiązuje wagi ani do swojego wyglądu, ani do swojego życia. Jej życie napiętnowane jest bolesnymi przeżyciami, a dzieciństwo naznaczone cierpieniem. A mimo to traktuje innych z taką empatią, ciepłem i serdecznością, i tak przeżywa każde śledztwo.

Właśnie ta życzliwość, zrozumienie dla ludzkich tragedii i ludzkich słabości sprawia, że Vera jest świetną detektyw, całkowicie oddaną swojej pracy. Razem z młodym detektywem Joe Ashworthem, swoją prawą ręką i niemal przybranym synem, rozwiązuje sprawy przerażających zbrodni w małych odosobnionych społecznościach, których mieszkańcy mają – jak u Becketta - swoje straszne sekrety.

Dziesięć lat temu Jeanie Long została skazana za zabójstwo piętnastoletniej Abigail. Teraz nowe dowody świadczą o jej niewinności. Lecz Jeanie popełnia samobójstwo – nie potrafi spojrzeć w twarz ludziom, którzy przez tyle lat wierzyli, że była zdolna zabić dziecko.

Inspektor Vera Stanhope rozpoczyna nowe śledztwo w małej wiosce w Yorkshire. Morderca jest wciąż na wolności. Wśród mieszkańców narasta niepokój. Czy jednak obawiają się zabójcy, czy swojej własnej przeszłości - pełnej win i sekretów?

Kiedy zostaje popełnione drugie morderstwo, dochodzenie Very przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót...

[Amber, 2013]