Dodany: 02.02.2008 09:51|Autor:

Książka: Komunizm
Pipes Richard
Notę wprowadził(a): toya

Jak to się stało, że utopijna idea, która pojawiła się w Paryżu w połowie XIX wieku, narodzona z jak najszlachetniejszych intencji, stała się ostatecznie źródłem zbrodni i cierpień milionów ludzi? Czy powodem fiaska komunizmu była ludzka nieudolność, czy już sam pomysł?

Autor wnikliwie przedstawia historię, teorię i praktykę socjalizmu: dzieje reżimu sowieckiego i jego ostateczny upadek, rozwój ideologii komunistycznej w państwach Europy Zachodniej i Wschodniej, w Chinach i w krajach Trzeciego Świata.

"Książka ta jest zarówno wprowadzeniem do historii ruchu komunistycznego, jak i jego nekrologiem" - pisze autor, jeden z najwybitniejszych historyków i sowietologów.

[Świat Książki, 2008]

Użytkownik: BZ 25.06.2009 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak to się stało, że utop... | toya
Propagandowa książka.
Pipes pisze historię tak jak chcą tego jego mecenasi burżuje. Taki z niego "naukowiec" czyli sługa kapitalistów od wciskania ludziom kitu.
Tacy sprzedajni naukowcy są częścią nadbudowy ideologicznej tego systemu. Pan ma autorytet i pan mądrze prawi, a wy ciemny ludzie roboczy słuchajcie i uczcie się. Cała masa takich pipesów żyje z antykomunizmu. Za to im płacą i to jest ich zawód. Burżuje opłacają tych zawodowych antykomunistów, żeby mydlić oczy ludowi i trzymać ich w najemnym niewolnictwie.