Dodany: 15.08.2013 23:07|Autor: antypater

arcydzieło wydarte z dziejowych mroków.

Starożytny epos o Gilgameszu (link: Gilgamesz (< autor nieznany / anonimowy >)) jest arcydziełem, które skrupulatni badacze dziejów ludzkich dosłownie wyrwali z ''ciemnych mroków'' bardzo odległej przeszłości. Jest to dzieło wyborne, zwłaszcza jeśli miało się przyjemność czytać ten epos o sumeryjskim rodowodzie w świetnym przekładzie polskiego poligloty pana Roberta Stillera. Starożytnym autorom Gilgamesza, który zanim w asyryjskiej Niniwie pod patronatem królewskim przybrał znany nam dzisiaj kształt (12 tablic) przeszedł długą ewolucję (poczynając od pieśni na cześć dzielnego władcy Uruk i jego dzielnego druha Enkidu) nie brakowało talentu i umiejętności, aby w stosunkowo niewielkim dziele poruszyć wszystkie fundamentalne kwestie ludzkiej egzystencji.

Wypada mi tylko zachęcić innych do lektury tego dzieła ''przeszłości wydartego''. Naprawdę warto!

Użytkownik: Lykos 14.01.2014 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Starożytny epos o Gilgame... | antypater
Ściśle mówiąc, wersja Roberta Stillera nie jest do końca przekładem. Wynika to z faktu, że epos zachował się w mniej więcej 2/3, a i to dzięki uzupełnianiu się tabliczek z wielu wykopalisk. Stiller chciał odtworzyć dzieło strawne w czytaniu, co mu się udało. We wstępie do wydania w ramach Bibliotheca Mundi dość dokładnie podaje miejsca, w których wprowadził własne uzupełnienia, zmienił też całkowicie ostatnią księgę, opierając się na innych utworach sumeryjskich i akkadyjskich. Dla mnie wersja Stillera ma dwie zalety: czyta się ją mniej więcej z przyjemnością oraz zaopatrzona jest w ciekawy wstęp. Spotkałem się w Biblionetce z pochwałami wersji Witlina z roku 1922, która dla mnie okazała się niestrawna. Stiller podziela moją niechęć, pisząc "szczególnie odstręczający wskutek nieporadności i złego gustu tłumacza Gilgamesz J. Witlina ... przełożony z przeróbki G. Burckhardta". Ciekawe, że Magdalena Kapełuś, wpółtłumaczka wersji filologicznej Gilgamesza (tłumaczka przeróbki hetyckiej), we wstępie do "Eposu o Gilgameszu" (wyd. Agade, Warszawa 2002), zachowuje dystans zarówno do wersji Witlina jak i do wersji Stillera pisząc: Po drugiej wojnie światowej ukazała się jedynie swobodna kompozycja literacka, oparta na kilku eposach sumeryjskich (między innymi na eposie o Gilgameszu) pióra Roberta Stillera, który korzystał z podobnych fantazyjnych adaptacji autorstwa różnych badaczy zachodnich".

Stiller opierał się przede wszystkim na tłumaczeniu i komentarzach Djakonowa, autorzy zachodni byli mniej ważni. Ja bym zresztą oceniał jego wersję mniej surowo - znaczna część jego tekstu jest praktycznie tożsama z tekstem pani profesor Krystyny Łyczkowskiej, głównego tłumacza wersji filologicznej, a czyta się ją o wiele łatwiej i na mój laicki gust nie zatraca ona ducha oryginału. Jednak dobrze jest zapoznać się z wersją mniej więcej autentyczną (a raczej fragmentami różnych wersji akkadyjskich i przeróbką hetycką) i komentarzami pań Łyczkowskiej i Kapełuś oraz pana Piotra Puchty. Przecież jest to chyba najstarsze zachowane arcydzieło literackie ludzkości.
Użytkownik: antypater 15.01.2014 23:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Ściśle mówiąc, wersja Rob... | Lykos
Dziękuję za to dobre uzupełnienie mojej skromnej w tym przypadku recenzji. Jestem świadom tego, że pan Stiller przy pracy nad tekstem ''Gilgamesza'' korzystał z istniejących już tłumaczeń tego dzieła na języki współczesne (zwłaszcza tłumaczenia rosyjskiego, o czym wspomniałeś). Jest to wspomniane w dodatku, dołączonym do wydania eposu. Lektura tego dodatku autorstwa pana Stillera jest bardzo pouczająca, między innymi dlatego, że autor porusza tam sprawy, o których inni nie mówią.

Ja zapoznałem się osobiście z kilkoma dostępnymi angielskimi przekładami ''Gilgamesza'', jakich dokonano z języków oryginalnych.