Dodany: 05.08.2013 20:50|Autor:

Jak opowiadać nastolatkom o odwiecznych problemach związanych z dorastaniem? Czym różni się miłość od seksu? Dlaczego seks jest taki pociągający? Jak nie skończyć w łóżku z potworem? Jakie zagrożenia czyhają na dziewczynki i młode kobiety? Czy duma, krnąbrność i egzaltacja popłacają w dorosłym życiu? Odpowiedzi na te pytania Marita de Sterck, belgijska pisarka i antropolożka, postanowiła poszukać u źródeł, czyli w dawnych opowieściach pochodzących z różnych zakątków świata. De Sterck połączyła swój pisarski talent z antropologiczną pasją i stworzyła fascynujący zbiór legend i baśni Afryki, Ameryki, Azji, Europy i Oceanii.

Jej książka w ciekawy sposób mówi o kształtowaniu się osobowości, a także sztuce adaptowania się do życia w społeczeństwie. Zebrane opowieści uczą empatii i poszanowania dla odmienności, w niecodzienny sposób pokazują, jak dostosować się do otaczającego świata i żyć w zgodzie z innymi, a jednocześnie zachować odwagę, samodzielność, wewnętrzną przekorę i nie zatracić indywidualności. Zakwitające dziewczęta pięknie także unaoczniają to, że stopniowe wchodzenie w dorosłość nie musi pogłębiać konfliktu pokoleń, lecz może łączyć ze sobą generacje i pomagać w przekraczaniu różnic między dziećmi, rodzicami i dziadkami.

"Ta książka ucieszy nie tylko wielbicieli ludowych podań, to także przysmak dla każdego czytelnika lubującego się w soczystych historiach, które na dokładkę opowiadają o tym, skąd się wzięliśmy. Polecamy i dorosłym, i młodzieży".

"Het Nieuwsblad"

"Książka poruszająca i zaskakująca, nie tylko dzięki mocnemu językowi. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że to książka kobieca, wręcz przeciwnie - chłopcy i mężczyźni mogą się z niej sporo nauczyć".

"Gazet van Antwerpen"

"Marita de Sterck nie boi się mówić o krwi. Porusza tematy, które zbyt długo ukrywaliśmy pod grubą warstwą disneyowskiego lukru".

"Knack"

Marita de Sterck (ur. 1955) - flamandzka pisarka urodzona w Antwerpii. Studiowała komunikację społeczną, germanistykę i antropologię, obecnie pracuje jako wykładowczyni literatury, literatury młodzieżowej i antropologii w Gandawie. Jako pisarka i autorka ponad 40 książek wierzy w moc klasycznej sztuki narracji, stąd jej zainteresowanie dawnymi baśniami, które kolekcjonuje. Często są one inspiracją dla pisanych przez nią powieści młodzieżowych, takich jak "Wild vlees" (2000), "Kwaad bloed" (2006) czy "De hondeneters" (2009), które zdobyły zarówno uznanie wśród czytelników, jak i liczne nagrody literackie. Także "Zakwitające dziewczęta" czerpią ze starych ludowych opowieści, ale jest to jak najbardziej współczesna książka przeznaczona tak dla młodych ludzi, jak i rodziców, a nawet dziadków.

[Wydawnictwo W.A.B., 2013]