Dodany: 25.07.2013 12:48|Autor: ejotek

"Płomienie śmierci"

Czytając książkę, byłam święcie przekonana, że to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, a tym bardziej z bohaterką większości jej dzieł - Maggie O'Dell. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po sprawdzeniu na liście książek przeczytanych okazało się, że czytałam kiedyś "Dotyk zła"... Musiało to być chyba jeszcze na studiach, bo za nic w świecie nie pamiętam tamtej książki i zawartej w niej historii. Zamierzam ją przeczytać raz jeszcze. A "Płomienie śmierci" potraktowałam - mimo wszystko - jako pierwszą czytaną książkę amerykańskiej autorki licznych thrillerów. Wstyd, bo to już dwunasta jej powieść.

Maggie O'Dell to policjantka z długoletnim stażem pracy, specjalizująca się w tworzeniu portretów psychologicznych. Nic więc dziwnego, że wraz z agentem Tully'm zostaje wezwana na miejsce kolejnego pożaru, który wybuchł w Waszyngtonie. Przed obojgiem postawiono trudne zadanie - mają stworzyć portret sprawcy podkładającego ogień. Nie jest to jednak łatwe, gdyż do tej pory pożary pochłaniały jedynie budynki, a tym razem na miejscu zdarzenia zostaje znalezione ciało kobiety. Identyfikację utrudnia fakt, że jej twarz została zmasakrowana. Czy zabójcą jest podpalacz? Czy jej ciało znalazło się przypadkiem w miejscu podłożenia ognia? Dlaczego komuś zależało na utrudnieniu pracy policji? Czy czaszka znaleziona w budynku należy do kolejnej ofiary tego samego mordercy? I gdzie jest reszta ciała? Czy agentce uda się odnaleźć sprawcę podpaleń? Książka zawiera idealną historią dla kogoś, kto uwielbia prowadzić śledztwo wraz z policją lub FBI - pytania same się nasuwają podczas czytania.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Alex Kava stworzyła świetną historię. Dała czytelnikowi silną i niezłomną bohaterkę, która rozwiązuje zagadki, nie przyznając się do własnych słabości. Znaczącą rolę w powieści odgrywa też Cornell Stamoran, aktualnie bezdomny, który kiedyś był "kimś", a teraz jest tropiony przez FBI. Ciekawymi postaciami są też samotna matka Samantha Ramirez - operatorka kamery współpracująca z Jeffery'm Cole'm, jednym z najlepiej opłacanych dziennikarzy śledczych pewnej stacji telewizyjnej. Niesamowite, jak ich życie opisała autorka i jaką rolę odegrali w historii podpaleń. A jeśli dodam jeszcze, że jest ktoś, kto uparcie i z ogromnym podnieceniem śledzi Maggie O'Dell, to cała opowieść stanie się jeszcze lepszym czytelniczym kąskiem. W moim tekście nie przeczytacie złego słowa o "Płomieniach śmierci"! Polecam.

[Recenzja została wcześniej zamieszczona na moim blogu]