Dodany: 16.07.2013 18:39|Autor: antypater

Rzeczowo o Templariuszach

W swojej książeczce pt. ''Templariusze'' (link: Templariusze (Pernoud Régine)) pani Regine Pernoud wprowadza czytelnika dość szczegółowo w skomplikowany, aczkolwiek interesujący świat członków ''Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona'', zwanych też templariuszami. Na stronach niniejszej książki mamy przedstawione pokrótce dzieje, regułę, strukturę oraz nawet archtekturę wybranych budowli użytkowanych przez templariuszy. Jak dla mnie rozdział poświęcony budowlom zakonu templariuszy, które wbrew mylnym przekonaniom wcale nie musiały być okrągłe był najmniej interesujący, ale to już kwestia gustu czytelnika. W poszczególnych rozdziałach omawianego opracowania autorka bardzo skrupulatnie obala wszystkie mity, jakie wokół tego zgromadzenia narosły, co podnosi merytoryczną wartość tej pracy.

Za mało jak dla mnie było w tej dobrej książce o Templariuszach informacji o bojowych wyczynach dzielnych braci. Można przyczyny takiego stanu rzeczy łatwo zrozumieć, biorąc pod uwagę autorkę i jej zainteresowania badawcze.