Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Jak zostać recenzentem?

Książki i okolice> Książki w ogóle

Autor: Kaya7

Data dodania: 2013-07-14 21:13

Przeglądając w sieci przeróżne strony poświęcone czytelnictwu, natrafiłam na mnóstwo blogów, których prowadzenie opiera się na współpracy z wydawnictwami - to znaczy, osoba recenzuje książki otrzymane wcześniej z konkretnych wydawnictw.
Czy wie ktoś z was może, w jaki sposób da się rozpocząć takową "działalność"? Czy jest ona dostępna dla każdego, czy też trzeba spełniać jakieś konkretne kryteria?
Byłabym niezmiernie wdzięczna za odpowiedzi i wskazówki, ponieważ pomysł wydaje mi się wspaniały i odkąd tylko dowiedziałam się o istnieniu tego typu przedsięwzięcia, marzy mi się uczestnictwo w nim :)
Podziel się:

komentarzy: 6 | wyświetleń: 4391

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Auriga 2013-07-14 21:16 napisał(a):

Odpowiedź na: Przeglądając w sieci prze... | Kaya7 Pokaż rodzica

Fajna sprawa :). Ktoś ma może informacje?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: ktrya 2013-07-14 21:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Przeglądając w sieci prze... | Kaya7 Pokaż rodzica

Przede wszystkim wyjaśnię jedną rzecz. Prowadzenie blogów nie opiera się na współpracy z wydawnictwami. To tylko taki zobowiązujący, lecz całkiem dowolny dodatek, który uprzyjemnia blogowanie. No dobra, są blogi, które są założone tylko dla zdobywania książek, po czym, po uzbieraniu kilkunastu egzemplarzy znikają z sieci. Ocenę tego rodzaju przedsięwzięć zostawiam wam.

Pytasz się o kryteria. Przede wszystkim oczekuje się pasji do czytania i dzielenia się z wrażeniami lektury (i to nie tylko tej, które podarowało ci wydawnictwo).

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Kaya7 2013-07-14 21:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Przede wszystkim wyjaśnię... | ktrya Pokaż rodzica

Pytam właśnie dlatego, że czytanie jest pasją mojego życia. Nie wiem, czy potrafiłabym podołać pisaniu na tyle dobrych recenzji, aby mogły one zainteresować szersze grono odbiorców, jednak bardzo chciałabym spróbować. A współpraca z wydawnictwem byłaby dla mnie pewnego rodzaju motywacją, której obecnie mi brakuje. I stąd pytanie.

Wiesz może, jak taką współpracę można rozpocząć?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: ktrya 2013-07-14 22:09 napisał(a):

Odpowiedź na: Pytam właśnie dlatego, że... | Kaya7 Pokaż rodzica

Najpierw zacznij pisać, a potem myśl o współpracy, bo współpraca z wydawnictwami to odpowiedzialność. Jeśli mam się dzielić z własnymi doświadczeniami, to czekaj na mejle od nich z propozycją współpracy stałej lub jednorazowej. Ja nieświadoma czegoś takiego, dostałam mejla po prawie dwóch latach blogowania. Może dlatego, że wcześniej tego nie było, a przynajmniej nie na taką skalę.

Przede wszystkim musisz przekonać, że piszesz o książkach, bo lubisz to robić, a nie dlatego, że je dostajesz.

Dla wielu wydawnictw istotne są też statystyki, jak długo prowadzisz bloga, z jaką częstotliwością publikujesz teksty, ile masz wejść, obserwowanych itd.

Powtarzam - najpierw blog, potem ewentualnie współpraca.


PS. Oczywiście skłamałabym, gdybym powiedziała, że czekanie na mejla od wydawnictw to jedyna możliwość. Można też samemu do nich napisać. Tu jednak doświadczeniem się nie podzielę, bo u mnie działa kontakt w jedną stronę, tzn. dostaje mejle od wydawnictw, nie dostaje natomiast odpowiedzi na moje mejle (faktem jest, że wysłałam raptem 3).

Linka Odpowiedz

Użytkownik: misiak297Opiekun BiblioNETki 2013-07-14 22:14 napisał(a):

Odpowiedź na: Przeglądając w sieci prze... | Kaya7 Pokaż rodzica

Jeśli mogę Ci coś poradzić - najpierw pisz. Zacznij pisać recenzje, niekoniecznie zakładając bloga. Na przykład biblionetka daje taką możliwość szlifowania recenzenckiego pióra - sam tu zaczynałem. Zobaczysz, jak Ci to idzie, czy sprawia Ci przyjemność, czy potrafisz swoje zachwyty i zarzuty ubrać w słowa. Najpierw trening - a to podobno on czyni mistrza:)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Kaya7 2013-07-15 17:37 napisał(a):

Odpowiedź na: Jeśli mogę Ci coś poradzi... | misiak297Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi :)

Linka Odpowiedz