Dodany: 13.07.2013 14:43|Autor:

Książka: Fiasko
Lem Stanisław
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

z okładki


Ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty, ale plany te palą na panewce, gdyż Kwintanie bronią się przed kontaktem wszelkimi siłami. Lem niezwykle pomysłowo wyposażył w technikę swych kosmonautów, ale nie pomogło im to w realizacji odwiecznych marzeń ludzkości o wymianie doświadczeń z braćmi w rozumie. Obcość pozostanie więc - jak zawsze u Lema - nieprzenikalna, a ludzie owinięci na wieczność w swoje mitologie. "Fiasko", ostatnia jak dotąd powieść Lema, gorzka miejscami i pesymistyczna, podsumowuje najistotniejsze wątki jego pisarstwa.

Stanisław Lem to jeden z największych w historii gatunku pisarzy science fiction, jej odnowiciel, innowator i zarazem klasyk. Fantastyka naukowa przyniosła mu światową sławę i popularność, ale dopiero równoległa do niej twórczość eseistyczna pozwala docenić rozległość horyzontów pisarza i oryginalność jego filozoficznych poglądów na świat, człowieka, a także konsekwencje ludzkich odkryć i wynalazków. Wyobraźnia Lema działa bowiem dwutorowo, co czyni zeń w tej samej mierze twórcę fantastycznych światów i emocjonujących fabuł, co myśliciela zaangażowanego w równie pasjonujący dramat poznania i przebudowy środowiska człowieka. Obie te przygody oświetlają i dopełniają się wzajem, pozwalając czytelnikowi śledzić swe wzajemne uwarunkowania na przestrzeni kilkudziesięciu tomów niezwykłych "Dzieł" tego pisarza.

[Wydawnictwo Literackie, 1999]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1467
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 16
Użytkownik: reniferze 30.07.2023 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ziemska wyprawa próbuje p... | NiKiFoR
Jestem zupełnie oszołomiona. Po raz kolejny Lem stworzył świat tak prawdopodobny, tak szczegółowy - również w zakresie czasem niezrozumiałej fizyki, mechaniki, astronomii... nawet jeśli zalew technicznych wiadomości przytłacza, to jest jednocześnie dowodem na geniusz autora, który wyszedł poza kreację literackiego świata, on stworzył coś znacznie więcej, świat z cała podbudową naukową, z drobiazgami, o których nikt inny by nie pomyślał, bo wydają się zbędne dla przyjemności czytania. A Lem wziął pod uwagę wszystko. Uwierzyłam w każde słowo tej historii.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.07.2023 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem zupełnie oszołomio... | reniferze
Ach, i "tylko" piątka… Ja pamiętam, jakie ciarki mnie przechodziły, gdy czytałem o lunoklazmie.

A co sądzisz o wplecionym młodzieńczym opowiadaniu o kuli przyciągającej owady?
Użytkownik: reniferze 30.07.2023 22:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Ach, i "tylko" piątka… Ja... | LouriOpiekun BiblioNETki
Piękne! Cała ta książka jest niezwykła. Tylko obawiam się, że... za szybko ją przeczytałam. Wiele mogło mi umknąć w tym pędzie. Chyba trafi na bardzo krótką listę do powtórzenia.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.07.2023 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękne! Cała ta książka j... | reniferze
A ja muszę się zebrać do powtórki – także wstyd przyznać, ale powtarzałem kilkakroć tylko owo opowiadanko. Chyba zapiszę na swojej liście "do powtórki"… Wiedziałaś w ogóle, że to ostatnia powieść Lema? Potem pisał już tylko publicystykę.
Użytkownik: reniferze 31.07.2023 08:38 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja muszę się zebrać do ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Czytałam o tym. I uważam, że to najlepsza książka na zakończenie "kariery" literackiej. "Kariery", bo to złe słowo - Lem był wizjonerem, geniuszem, człowiekiem wyrastającym ponad nie tylko swoją epokę. Aż brak mi słów do peanów ;).

Co masz na swojej liście, Louri? Ja na razie tylko Pod wulkanem (Lowry Malcolm).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2023 09:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałam o tym. I uważam,... | reniferze
A jak dobrze by się to w kinie przy dzisiejszych możliwościach efektów specjalnych oglądało! Podobnie jak Niezwyciężony (Lem Stanisław).

Lista do powtórek trochę dłuższa :)

Ostatni Władca Pierścienia: Wojna o pierścień oczami Saurona (Jeskow Kirył J. (Yeskow K. J.))
American Psycho (Ellis Bret Easton)
Inne pieśni (Dukaj Jacek)
Pianola (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))
Rumo i cuda w ciemnościach (Moers Walter)
oraz cykl Wielki Północny Ocean

No a teraz jeszcze "Fiasko" :)
Użytkownik: mchpro 31.07.2023 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak dobrze by się to w ... | LouriOpiekun BiblioNETki
„Niezwyciężony” to gotowy scenariusz filmu. W 1976 roku były przymiarki do takiej produkcji - hollywoodzka firma wykupiła prawa do sfilmowania książki. Ekranizacja nigdy nie powstała.
Użytkownik: reniferze 31.07.2023 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: „Niezwyciężony” to gotowy... | mchpro
Jest więcej takich książek Lema - ale ja chyba wolę, żeby nie robili żadnych ekranizacji, niż gdyby miały być kiepskie...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2023 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: „Niezwyciężony” to gotowy... | mchpro
I te prawa nadal należą do ówczesnego kupca?? Czy to się przedawnia albo zostało zakupione na ileś tam lat?
Użytkownik: mchpro 31.07.2023 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: I te prawa nadal należą d... | LouriOpiekun BiblioNETki
Na stronie serwisu lem.pl znalazłem wywiad z Lemem, w którym pisarz opowiada m. in.:

(...) przejdźmy do Hollywood, gdzie stosunkowo wcześnie upomniano się o pańskie utwory. Nic z tego nie wyszło.

- Powiedziałbym: na szczęście nic nie wyszło, bo mogę sobie wyobrazić jakie byłyby to dzieła. Tych ofert była cała masa, Disney chciał na przykład realizować pierwsze opowiadania z cyklu "Przygód Ijona Tichego". Najlepszy interes z Amerykanami zrobiłem na przełomie lat 60. Wówczas Michael Rudesone kupił ode mnie prawa do realizacji "Niezwyciężonego". Uważam, że "Niezwyciężony" jest utworem, który bardzo dobrze mógłby sprawdzić się na ekranie. Jest widowiskowy, ma niesamowitą scenerię: latające chmury insektów. Realizacja takiego filmu musiałaby jednak kosztować fortunę, a byłby to jednak projekt komercyjnie dosyć ryzykowny. Dlatego Rudesone przez cztery lata bezskutecznie szukał producentów, przy okazji płacąc mi należne, niebagatelne tantiemy za przedłużanie opcji. Film w końcu nie powstał, a byłby zapewne okropny, za to ja sporo zarobiłem. Miłe wspomnienia.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2023 15:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Na stronie serwisu lem.pl... | mchpro
Skoro są "tantiemy za przedłużanie opcji" – to pewnie już prawa wygasły. Zaś o to, że jednak nie byłby okropny – przy zaprzęgnięciu takich technik, jak przy "Avatarach" – jestem pewien. To byłby prawdziwy hit, bo i historia jest niebanalna, a widowiskowa na pewno.
Użytkownik: reniferze 31.07.2023 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak dobrze by się to w ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Do Dukaja nie mogę się przekonać. Używa za dużo słów :/.
Moersa czytałam tylko 13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter), bardzo mi się podobała.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2023 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Do Dukaja nie mogę się pr... | reniferze
Nie no, Dukaj jest specyficzny :) W zbiorach Król Bólu (Dukaj Jacek) albo W kraju niewiernych (Dukaj Jacek) są baaardzo różnorodne opowiadania lub minipowieści – można się wówczas przekonać, że jest on pisarzem kreatywnym i niejednorodnym: dla każdego coś miłego, choć i przykrego :)

13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter) to dla mnie najsłabsza z opowieści o Camonii (co nie znaczy, że jest słaba!) – ale Rumo albo szczególnie Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) są cudowne! Jakiś czas temu powtarzałem Kot alchemika: Baśń kulinarna z Camonii Gofida Letterkerla, opowiedziana na nowo przez Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) i doceniłem bardziej niż przy pierwszej lekturze.

A w ogóle to przypomniało mi się, że kiedyś stworzyłem taką czytatkę: Książki do powtórki
Użytkownik: reniferze 31.07.2023 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie no, Dukaj jest specyf... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tak generalnie, to ja nigdy nie wracam do przeczytanych książek. Albo szkoda mi czasu, albo za bardzo boję się, że mnie rozczarują. Ale tutaj czuję, że mogę odkryć we "Fiasku" jeszcze dużo wartości, więc warto będzie kiedyś powtórzyć.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2023 23:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak generalnie, to ja nig... | reniferze
Ja czasem się boję, że mnie rozczarują (dlatego np. do "Braci Karamazow" nie mogę się zebrać), czas i kolejki nieczytanych również mnie zniechęcają – mimo to powtarzam: sprawdzone i ważne książki, lektury zapomniane, także intrygujące mnie moją oceną sprzed lat, a czasem po prostu pomagają – na kaca czytelniczego, na zmęczenie, na lustrzaną do Twojej bojaźń: że mnie nowa lektura rozczaruje, a ja akurat potrzebuję czegoś nierozczarowującego :)
Użytkownik: reniferze 01.08.2023 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja czasem się boję, że mn... | LouriOpiekun BiblioNETki
Takim pewniakiem jest dla mnie Małomówność lady Anny i inne opowiadania (Saki (właśc. Munro Hector Hugh)). Zawsze poprawia mi humor, nigdy nie rozczarowuje.

Ale na powtórkę Paragraf 22 (Heller Joseph) się nie odważę.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: