Dodany: 14.07.2013 00:00|Autor: Małgorzata_

Premiera spektaklu „Wszyscy byli odwróceni”


Opowiadanie Marka Hłaski „Wszyscy byli odwróceni” w reżyserii jednego z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia, Michała Zadary. Gwiazdorska obsada: Edward Linde-Lubaszenko, Anna Cieślak, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Mateusz Janicki, Oskar Hamerski, Michał Kruk.

Hłasko opowiada o polskich Żydach w Izraelu w latach pięćdziesiątych, tworząc fascynujący pejzaż losów ludzi, którzy w epoce po Zagładzie i przy narodzinach nowego państwa starają się poradzić sobie z własnym życiem. Jest to spojrzenie na losy polskich Żydów od zupełnie innej strony, przedstawione przez polskiego pisarza nie kojarzącego się stereotypowo z tematyką żydowską. Inscenizacja będzie niezwykle prosta: spektakl opierać się będzie na aktorach, tekście, starych magnetofonach i gramofonach, projekcjach wideo oraz jednym spadochronie. Aktorzy są jednocześnie operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą znajdującą się na scenie maszynę inscenizacyjną. Wraz z kompozytorem Janem Duszyńskim (twórcą m.in. muzyki do filmu „Pokłosie”), operatorem Arturem Sienickim (operatorem kamery m.in. przy wielokrotnie nagradzanej „Obławie”) i projektantem Arkadiuszem Ślesińskim, Michał Zadara tworzy sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Marka Hłaski.

Projekt jest koprodukcją Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrali (nowego profesjonalnego teatru niepaństwowego), krakowskiej Agencji Artystycznej GAP oraz Teatru Nowego w Łodzi.

Michał Zadara – reżyser teatralny. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole, reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo.

Marek Hłasko (1934-1969) – polski prozaik i scenarzysta. Buntownik, nonkonformista, określany niekiedy mianem polskiego Jamesa Deana. W 1953 r. jako „prosty szofer” otrzymał stypendium Polskiego Związku Literatów, wtedy też zaczął intensywnie pisać, zyskując sławę jednego z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia. W 1958 r. wyjechał do Paryża, a następnie, wobec braku zgody władz PRL na jego powrót do Polski, do Izraela, gdzie spędził dwa lata, m. in. w Ejlacie, gdzie rozgrywa się akcja jego powieści Wszyscy byli odwróceni. W 1966 r. wyjechał do Los Angeles na zaproszenie Romana Polańskiego. Przyjaźnił się z Krzysztofem Komedą, który uległ tragicznemu wypadkowi podczas spaceru z Hłaską w grudniu 1968. Hłasko zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1969 r. w Wiesbaden w Niemczech. Jego twórczość, opisująca prozę życia, niespełnione marzenia, ciągłe zmagania z rzeczywistością, rażąco przeciwstawiała się konwencjom socrealizmu. Utwory Hłaski były objęte zakazem druku w Polsce do lat 80.

Bilety na premierę można kupić w dniu wydarzenia.

Kolejne spektakle: 19, 20, 26, 27 lipca
.

Wstęp – bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 30 zł

Rezerwacje:
(+48) 22 471 03 01
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Więcej zwiastunów na muzealnym kanale YouTube.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: