Dodany: 06.07.2013 14:05|Autor: norge

Moje lektury - VII, VIII, IX 2013

L I P I E C

Skandynawski raj (antologia; Jucewicz Agnieszka, Forssell Juanita, Surmiak-Domańska Katarzyna i inni) Dziękuję, misiaku :) Ocena 4.
Ja, My, Oni: Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską (Torańska Teresa, Purzyńska Małgorzata) "Chciałam, żeby ktoś wziął mój tekst do ręki i wiedział, że to jest mój sposób widzenia i rozumienia tego zawodu." I tak jest z każdym tekstem Teresy Torańskiej. Ocena 5.
Pożoga (Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia)) Powtórka. Obniżam ocenę na 4 ze względu na ideologię, która tym razem wydała mi się mało strawna.
Leonardo da Vinci (Vallentin Antonina) "Arcydzieła rodzą się z lęku i z wątpliwości". Piękna, bardzo literacka biografia. Ocena 5.
Dzisiaj narysujemy śmierć (Tochman Wojciech) Oprócz tego, że wstrząsające, to i rewelacyjnie opowiedziane. Ocena 6.
Kilka dni z życia Alice (Moriarty Liane) Przyjemne, a jednocześnie mądre czytadło autorstwa pisarki australijskiej. Skusiłam się dzięki biblioNETkowej recenzji i nie żałuję. Jest wątek amnezji, perypetie rodzinne, burzliwa przyjaźń i niemniej burzliwa miłość. Śmiałam się głośno! Ocena 5.
Polskie piekiełko: Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-45 (Koper Sławomir) Doceniam zwłaszcza te rozdziały, które dotyczą spraw i ludzi kompletnie zapomnianych, nieznanych. Ocena 5.
Bóg wyżej, dom dalej 1939-1949 (Bień Adam) Nadspodziewanie dobrze i ciekawie napisane wspomnienia. Pojęcia "delegatura rządu na kraj" i "proces szesnastu" były dla mnie tylko pustymi słowami. Teraz już nie są. Ocena 5.
Chłopięce lata (McCammon Robert) ) Piękna, przesycona magią powieść amerykańskiego pisarza o dorastaniu. Subtelny wątek kryminalny sprawia, że czyta się ją z dreszczykiem emocji. Jest to też jedna z książek, przy której czytaniu głośno się śmiałam. Ocena 5,5.
Żywe cienie (Toruńczyk Barbara) Bardzo chaotyczne. Tylko esej o Zbigniewie Herbercie rewelacyjny. Ocena 4.
Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn) Panny na wydaniu, bogaci kawalerowie, prowincjonalne matrony, posagi, intrygi małżeńskie, przyjęcia... Wielka gratka dla fanów powieści Jane Austen i sióstr Brontë. Wspaniałe tłumaczenie, liczne przypisy. Nic a nic nie przeszkadza, że powieść jest właściwie niedokończona (brakuje ostatniego, spinającego rozdziału). Ocena 5,5.

KRYMINALNIE:
Mroczny zakątek (Flynn Gillian) Ciekawy początek, jednak tak gdzieś w połowie coś się zaczęło psuć. Ocena 3.
Grób w górach (Hjorth Michael, Rosenfeldt Hans) Dwie pierwsze części cyklu znacznie lepsze. Ocena 4,5.
Chłód granitu (MacBride Stuart) Nudy. Epatowanie obrzydliwymi opisami. Ocena 2.
Ostatni dzień lipca (Rychter Bartłomiej) Wolałabym chyba, żeby to była powieść "tylko" o powstaniu... Ocena 4,5.

S I E R P I E Ń

Koniec mojej Rosji: Dziennik 1914-1919 (Sayn-Wittgenstein Katarzyna) Dla rodziny autorki jest to lektura na pewno fascynująca, ale dla współczesnego czytelnika niekoniecznie. Ocena 3.
Zło (Guillou Jan) Szwecja z lat 1958/59. Okrutne, przerażające! Dobrze, ze chociaż zakończenie nie "dobija". Ocena 6.
Spójrz mi w oczy (Scottoline Lisa) Raczej podrzędne czytadło (naiwne i sentymentalne) z wątkiem nieudanej adopcji i intrygą kryminalną. Cóż zrobić, podobało mi się i tak... Ocena 4,5.
Jerzy Giedroyc: Do Polski ze snu (Grochowska Magdalena) To nie jest typowa biografia, a raczej szeroka opowieść o paryskiej "Kulturze", o ludziach ją współtworzących, o powojennej emigracji, o polskiej opozycji, w której literatura, polityka i historia splatają się w jeden węzeł. Książka jest gęsta - aż się w niej roi od postaci, faktów, cytatów - ale czyta się doskonale, bo autorka (rasowa dziennikarka i publicystka) opanowała swój warsztat do perfekcji. Lektura ta dostarczyła mi sporo nowych literackich tropów i niesamowicie rozszerzyła horyzonty myślowe :) Ocena 5,5.
Droga donikąd (Mackiewicz Józef (pseud. Lutosławski Roman lub Romanowska Felicja)) Pisarz mało znany, prawie niepublikowany, zapomniany. Dlaczego? Bo był bezkompromisowym antykomunistą i głosił dla nikogo niewygodne poglądy. Żałuję, że odkryłam twórczość Mackiewicza dopiero teraz. Akcja tej powieści rozgrywa się na Kresach Wschodnich w 1940/41 roku. Nie dostrzegłam nic bulwersującego, nic kontrowersyjnego... Jestem zachwycona piękną polszczyzną, głębią refleksji, naturalnością dialogów. Wspaniała literatura, niesamowity klimat - przy całej różnicy stylów - taki trochę podobny do Odojewskiego. W BiblioNEtce i tak nieźle: tę wybitną prozę oceniło (nie waham się przed użyciem tej nazwy) kilkadziesiąt osób. Ocena 6.
Powrót do Missing (Verghese Abraham) Pokaźna objętościowo saga rodzinna rozgrywająca w egzotycznej scenerii Etiopii, a do tego w środowisku lekarskim. Mamy więc skomplikowane operacje, zabiegi chirurgiczne, porody, choroby, diagnozy, różne procedury medyczne. Świetnie się czyta. Ocena 5.
Miłość z kamienia: Życie z korespondentem wojennym (Jagielska Grażyna) Nigdy nie pomyślałam o tym, jak wygląda życie żony wybitnego reportażysty, świadka najważniejszych wydarzeń przełomu wieków na świecie, autora uwielbianych przeze mnie książek. Po tej lekturze zmienia się mój ich odbiór, nie na gorsze oczywiście, ale już będę patrzeć innymi oczyma na opisywane wydarzenia... Ocena 6.
Poniedziałkowe dzieci (Smith Patti) Nie podobało mi się i nawet nie wiem dlaczego. Hmm, może trochę dlatego, że nigdy wcześniej nie słyszałam kim była Patti Smith? Ocena 3.
Sześć miesięcy w 1945: Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman: Od wojny światowej do zimnej wojny (Dobbs Michael (ur. 1950)) Rewelacja! Autor w niezwykle obrazowy sposób snuje opowieść o jednym z najbardziej fascynujących okresów XX wieku: o 6 miesiącach dzielących konferencje w Jałcie (luty 1945) od zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę (sierpień 1945). Jest to również książka o tym, jak odmiennie można rozumieć słowa wolność, niepodległość, demokracja, wyzwolenie, pokój. O wielkich przywódcach, generałach, komisarzach i zwykłych żołnierzach. Och, gdyby każdy historyk potrafił tak pisać! Ocena 6.
Kobiety w pewnym wieku (Buchan Elizabeth) Czytadło dla pan na poziomie, który mi odpowiada. Tematyka jak zwykle: małżeństwa, dzieci (lub ich brak), zdrady, rozwody, przyjaźń, miłość, praca... Ocena 5.
Obłęd '44 czyli Jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie (Zychowicz Piotr) Jakaż lektura bardziej pasuje do dzisiejszego dnia (1.08.13) niż książka o Powstaniu Warszawskim? A, że kontrowersyjna? A że napisał ją publicysta związany ze środowiskami prawicowymi, co oznacza kogoś zupełnie nie z mojej bajki? W ogóle mi to nie przeszkadza. No i przecież nie muszę się ze wszystkim tezami autora zgadzać. Już po kilkudziesięciu stronach pewne jego sformułowania wydają mi się zbyt kategoryczne. Mimo to czytam jak zaczarowana, bo lubię kiedy otwierają mi się jakieś "nowe klapki" w myśleniu o II wojnie światowej, o polityce, o jej kuluarach... Jestem pewna, że książkę Zychowicza na pewno przeczytają rzesze czytelników, którzy na co dzień nie interesują się historią. Sprawnie napisana, wyrazista i dobrze promowana na pewno wznieci dyskusję. I dobrze! Ocena 5.

KRYMINALNIE
Domek z kart (Dobbs Michael (ur. 1948)) Nudy. Ocena 2.
Mroczny zakątek (Flynn Gillian) Niezupełnie w moim guście. ocena 3.
Dziewczyna, która zniknęła (Burke Alafair S.) Takie sobie. Szybko przestało mnie interesować, kto jest mordercą. Ocena 4.
Córka czasu (Tey Josephine (właśc. MacKintosh Elizabeth)) Nietypowy kryminał, który polecam wszystkim miłośnikom historii Anglii. Ocena 5.