Dodany: 04.07.2013 21:02|Autor: Auriga

Najlepszy przyjaciel

W życiu prawie każdego człowieka prędzej czy później pojawi się pies. Nie ma znaczenia, jaki będzie: duży, kudłaty, do towarzystwa, z krótkim ogonem, rasowy czy nie. Żeby współpraca się udała, będzie potrzebne: dużo miłości, czasu, spacerów i cierpliwości. Żaden pies nie ma dołączonej instrukcji obsługi, ale choć każdy jest inny (jak ludzie), mają wiele wspólnych cech.

Jak inteligentne są psy? Czym wyróżniają się na tle innych psowatych? Czy mają uczucia?

Autor przedstawia swoją obszerną wiedzę na temat psów. "Zrozumieć psa" nie jest podręcznikiem tresury; lektura tej książki pozwoli nam uzyskać całościowy obraz psa, dzięki czemu zrozumienie jego zachowań i szkolenie będzie łatwiejsze.

Bradshaw poświęcił sporą część książki zagadnieniu, skąd się wzięli nasi ulubieńcy. Rozprawia się również ze szkodliwymi mitami dotyczącymi zachowania i szkolenia psów. Początkowo stale powtarza, że nie można interpretować zachowania psa na podstawie zachowań wilków. W pewnym momencie staje się to nużące. Jednak skoro niewłaściwe poglądy na temat psich zachowań są tak mocno zakorzenione w społeczeństwie (nie tylko wśród zwykłych miłośników tych zwierząt, ale także wśród treserów), determinacja autora, żeby czytelnik to zapamiętał, staje się uzasadniona. A dlaczego zachowania wilków mówią nam niewiele na temat psów? Przeczytajcie sami.

Dodatkowym walorem książki są rysunki, które odwołują się do głównego zmysłu używanego przez ludzi - wzroku. Gdybyśmy pokazali je swojemu psu, prawdopodobnie w ogóle nie zwróciłby na nie uwagi. Tylko (albo aż!) szczegółowo obwąchałby kartkę. J. Bradshaw obrazowo przedstawia, jak psy postrzegają otoczenie. Nasi ulubieńcy, choć żyją tam gdzie my i chodzą po tych samych ścieżkach, odbierają świat zupełnie inaczej niż ludzie.

Relacja z psem wzbogaca życie. Warto pogłębić wiedzę na jego temat - z korzyścią zarówno dla człowieka, jak i psa.