Dodany: 22.06.2013 00:14|Autor: Sylwia_

2 osoby polecają ten tekst.

POLONA


polona

Od 20 czerwca działa POLONA, nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej.

Zawiera cyfrowe kopie książek, czasopism, rękopisów, nut, pocztówek, fotografii, grafik i map.

Nawigacja po stronach POLONY jest czytelna i łatwa. Internauci mogą utworzyć własną bibliotekę (opcja Moje zbiory) z ulubionymi książkami lub innymi materiałami. Mogą czytać i kartkować książki strona po stronie, zamieszczać zakładkę w miejscu skończonej lektury, robić notatki, pobierać utwory i kopiować (dla większości dzieł wygasły już prawa autorskie). Do logowania w serwisie można wykorzystać Facebook, Twitter i Google+ Możliwości przeszukiwania zbiorów jest bardzo dużo (słowa kluczowe, autor, gatunek, wydawca, czas, język itp). Część ciekawszych zbiorów wyszczególniono w zakładce Obiekty.

Do końca 2013 roku liczba liczba udostępnianych woluminów ma osiągnąć 300 tysięcy.

Przykłady interesujących kolekcji:
Antologia 100 najważniejszych polskich wierszy
Warszawa w słowie i obrazie
Fantastyka z lamusa
Piłka Nożna w Polsce 1918-1939
Literatura dla dzieci i młodzieży

Źródło www.polona.pl
POLONA na Facebooku
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: benten 22.06.2013 09:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Od 20 czerwca dział... | Sylwia_
Ja się dobrałam do tego właśnie w czwartek, i oczywiście zaczęłam maniacko poszukiwać rzeczy. Jeszcze nie jestem pewna, czy zgłębiłam wszystkie opcje, ale w końcu od czego są niedziele. W każdym razie zachęcam, bo to w zasadzie jak szperanie w antykwariacie, tylko lepiej, bo jeszcze bardziej zróżnicowana. No i te notatki, które można dodawać. I ryciny w książkach, mniam. Nie myślę o tym już, bo czas do pracy.
Użytkownik: ketyow 22.06.2013 15:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Od 20 czerwca dział... | Sylwia_
Może by tak zmniejszyć grafikę? Nie wiem po co ma szerokość aż 1600 pikseli, na dodatek w PNG i waży 2 MB. Dla mnie, kiedy w telefonie korzystam z pakietu 25 MB, bo więcej nie potrzebuję, to zabójstwo. A można zaoszczędzić dwudziestokrotnie i osiągnąć w sumie to samo.
http://pics.tinypic.pl/i/00405/dzyypcoirnpk.jpg
Użytkownik: ketyow 22.06.2013 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Od 20 czerwca dział... | Sylwia_
Widzę zmianę, ale: nie chodziło mi o zmianę wielkości wyświetlanej (to nie robi różnicy, skoro nie ma miniatury i wczytuje całe zdjęcie), a o zmianę rozmiaru samego pliku na serwerze - nawet na ten, który sam podlinkowałem.
Użytkownik: Sylwia_ 23.06.2013 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę zmianę, ale: nie ch... | ketyow
Już zmniejszyłam.
Użytkownik: ketyow 23.06.2013 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Już zmniejszyłam. | Sylwia_
Super, dzięki.
Użytkownik: Rbit 22.06.2013 23:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Od 20 czerwca dział... | Sylwia_
Na razie oprócz "modnego" wyglądu nie widzę większych zmian w stosunku do poprzedniej wersji CBN Polona. Przejęli PBI, mieli przemigrować tamtejsze zbiory - na razie tego nie ma. Nie ma też w większości innego trybu przeglądania książek niż w postaci obrazu JPG. A na dodatek wszystko dużo "waży" i przy wolnym łączu nie da się korzystać.

Na razie wolę więc starą PBI. Szkoda tylko, że ostatnio często jest niedostępna (podobno właśnie w związku z migracją na Polonę).
Użytkownik: janmamut 24.06.2013 06:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Od 20 czerwca dział... | Sylwia_
Bardzo cenna to biblioteka. Pojawia nam się bowiem komunikat: "Obiekty chronione prawem autorskim są dostępne tylko w czytelni Biblioteki Nardowej."

Nardowej, nardowej... Tak! Pamiętamy olejek nardowy z Biblii. “Przyszła kobieta z alabastrowym flakonikiem prawdziwego olejku nardowego, bardzo drogiego. Rozbiła flakonik i wylała Mu olejek na głowę” (Mk 14,3). Kosztował 300 denarów, czyli 300 dniówek robotnika. A tu: cała biblioteka nardowa. No, no!

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: