Dodany: 19.06.2013 10:13|Autor:

nota wydawcy


W grudniu 2009 roku Karen Duve pod wpływem impulsu oraz dydaktycznych pogadanek nowej współlokatorki podjęła przedwczesne postanowienie noworoczne. Zdecydowała się przeprowadzić na sobie wyjątkowy eksperyment dietetyczno-etyczny. Przez dziesięć miesięcy miała zamiar sprawdzić, jak na organizm, środowisko i gospodarkę wpływają radykalne zmiany żywieniowe. Czy to prawda, że mięso truje? Może człowiek nie powinien pić mleka? Czemu kurczak w supermarkecie kosztuje jedno euro, a warzywa są jak z obrazka? Na pierwszy ogień idzie dieta ekologiczna, potem wegetariańska, wegańska, a w końcu frutariańska. Karen Duve musi nauczyć się uważnie czytać etykiety, bierze udział w akcji uwalniania kur z przemysłowej fermy i czyta tony specjalistycznej literatury. Ktoś mógłby pomyśleć, że w ten sposób łatwo popaść w neoficki zapał i szybko zmienić się w "zielonego fanatyka", ale Duve opisuje swoją przygodę z humorem i dystansem. "Jeść przyzwoicie" to książka o ideologii, która kryje się za jedzeniem, ale przede wszystkim o tym, że warto się zmieniać, dbać o środowisko i myśleć krytycznie.


"Świetnie napisana, wciągająca książka. Lepiej nie zaczynać czytać, bo trudno się oderwać. A przecież Otto von Bismarck nieprzypadkowo ostrzegał, że ludzie nie powinni wiedzieć, jak się robi politykę i kiełbasę (i na jednym, i na drugim znał się w końcu nie najgorzej). Po lekturze dojść możecie do wniosku, że wszystko, cokolwiek leży na waszym talerzu, jest albo niemoralne, albo nielegalne, albo tuczące i niezdrowe. I co wtedy? Kiedy przez tydzień próbowałam powtórzyć eksperyment autorki i jeść przyzwoicie, żeby zostać lepszym człowiekiem, z przerażeniem odkryłam, że aby nikogo nie krzywdzić, musiałabym się ograniczyć chyba tylko do jedzenia soli kamiennej. Własnoręcznie wydobywanej (kto tam wie, jakie są warunki zatrudnienia w kopalni?)".

Irena Cieślińska


"Książka Duve to nie tylko pasjonująca opowieść o własnych doświadczeniach, ale także zakrojona na wielką skalę próba zbadania warunków masowej hodowli zwierząt i przemysłowej produkcji spożywczej".

"Wendekreis"


"Protokół z eksperymentu żywieniowego przeprowadzonego ze skrupulatną konsekwencją napisany przez osobę dociekliwą i zdeterminowaną, a przy tym pełną pogody ducha".

"Tagesspiegel"


"Dzięki mieszance autoobserwacji, celnych dialogów i żmudnej pracy dokumentalistycznej raport Karen Duve to inspirująca lektura, w której ani przez chwilę nie pobrzmiewa ton nadętego moralizatorstwa".

Andrea Gerk, "NDR Kultur"


"Po przeczytaniu tej książki będziesz innym człowiekiem".

Katja Eßbach, "NDR Info"


"To książka z tych, które połyka się z apetytem".

Frank Keil, "Die Welt"


"Nieustanne zmaganie się ze sobą stanowi o wartości i wyjątkowości opowieści Karen Duve: to opowieść niedogmatyczna, wolna od zapalczywości; pozbawiona arogancji neofity, który właśnie odkrył odpowiedź na pytanie »jak żyć«. Duve prowadzi swój autoeksperyment na oczach czytelnika i przez cały czas ukazuje mocne i słabe strony podejmowanych przez siebie decyzji".

Agnieszka Nietresta-Zatoń

[Wydawnictwo Czarne, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 447
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: