Dodany: 14.06.2013 11:12|Autor:

nota wydawcy


Japonia to raj dla smakoszy. Japończycy zadają sobie nadzwyczaj dużo trudu i ponoszą spore koszty, by jeść najlepszą i absolutnie najdziwaczniejszą żywność, jaką tylko można sobie wyobrazić. Ich kuchnia nie stroni od takich dań, jak choćby pączki z nadzieniem z ośmiornicy, wielorybie lody czy sashimi z kurczaka.

Michael Booth postanawia wyruszyć na podbój Kraju Kwitnącej Wiśni, by sprawdzić, gdzie bije kulinarny puls współczesnej Japonii, a przy tym poznać tajemnice, znane tylko nielicznym mieszkańcom Zachodu. W towarzystwie zwariowanej rodziny podróżuje – korzystając m.in. z superszybkiego pociągu pocisku "Shinkansen" – od wysuniętej najdalej na północ, ogromnej wyspy Hokkaido, przez tętniące życiem metropolie, jak Tokio i Osaka, po leżącą na uboczu, różniącą się od reszty kraju Okinawę. Po drodze dowiaduje się, skąd biorą siłę zawodnicy sumo, odkrywa sekret nadzwyczajnej długowieczności Japończyków, robi masaż najdroższym krowom świata i poi je piwem, zdradza, jak polubić surową rybę i jak powinno smakować perfekcyjne sushi, a ponadto je obiad w najlepszej restauracji w kraju w towarzystwie mistrza tamtejszej kuchni i przekonuje się, jakie korzyści może przynieść tradycyjna japońska dieta.

Z rzeczy mniej przyjemnych – jest świadkiem masowej rzezi fugu, ma uraz po spotkaniu z gigantycznymi krabami, lekkomyślnie podejmuje się pokazu gotowania dla pań z socjety Kioto, który skutkuje katastrofą, a najsłynniejszym gwiazdom japońskiej telewizji zadaje nieopacznie pytanie: "Kim wy jesteście?".

Co Japończycy wiedzą o jedzeniu? Okazuje się, że być może więcej niż ktokolwiek na świecie...


Michael Booth – dziennikarz i autor książek podróżniczo-kulinarnych, m.in. "Jedz, módl się, jedz" (PWN, 2012). Regularnie pisuje do licznych brytyjskich i zagranicznych czasopism, takich jak: "Independent on Sunday", "Condé Nast Traveller", "Monocle" czy "Time Out". "Sushi i cała reszta" otrzymała Nagrodę im. Kate Whiteman od brytyjskiego Związku Pisarzy Kulinarnych (Guild of Food Writers) dla najlepszej publikacji o jedzeniu i podróżach w 2010 r.

[Dom Wydawniczy PWN, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 565
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: biedrzyk 14.09.2015 08:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Japonia to raj dla smakos... | agnesines
Przeczytałem i trzeba przyznać, że książka jest szalenie ciekawa jeśli tylko interesuje Was to, co związane jest z gotowaniem. Wydaje mi się, że spełnia nawet tę zapowiedź zamykającą opis książki umieszczony na okładce (a to w dzisiejszych czasach, kiedy wszystkie książki są "Fascynujące; Niezwykłe; Takie, których nie można przegapić i ..." - jest bardzo dużą zaletą). Być może rzeczywiście jest tak, że Japończycy wiedzą o jedzeniu, więcej niż ktokolwiek na świecie...
Jedyna rzecz, która mi przeszkadzała, to ten luzacki styl autora, który był czasem zanadto wyeksponowany, zwłaszcza w partiach, które dotyczyły jego rodziny, zachowania dzieci, albo w komentarzach o zwyczajach japońskich. Mi akurat przeszkadzał, choć zdaję sobie sprawę, że inni mogą go postrzegać jako zaletę.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: