Dodany: 09.06.2013 15:43|Autor:

Ostatni gaszą światło - ten gorzki żart opisujący, co stałoby się po otwarciu granic, powtarzano często w PRL. Gdy granice przestały pełnić rolę kordonu nas od świata zewnętrznego, z szans na lepsze życie poza Polską skorzystały miliony obywateli Rzeczpospolitej. Jak się odnaleźli w nowej sytuacji? Co zyskali, co - być może stracili?

Autorka odnalazła ludzi, którzy jako dzieci przez Sybir trafili po wojnie do Nowej Zelandii i tam już zostali na zawsze. Spotkała Polaków, którzy od pokoleń mieszkają w Baku, Erewaniu, Wilnie, Lwowie, Daugavpils, czyli Dyneburgu na Łotwie albo w polskiej wsi w Rumunii. W "Długiej podróży poślubnej" można też przeczytać o Polkach, które na studiach w Polsce poznały Palestyńczyków i Kurdów i Jordańczyków, wyszły za nich za mąż i wyjechały na Bliski Wschód.

Barbara Szczepuła opisuje w swoich znakomitych reportażach nie tylko polskich lekarzy, którzy leczą szejków w Arabii Saudyjskiej, architektów projektujących rezydencje w Wielkiej Brytanii, inżynierów - budowniczych sztucznych wysp w Dubaju, milionerów z Doliny krzemowej i Australii. Są tu też kobiety, które zmieniają pampersy staruszkom oraz dziewczyny i chłopcy pracujący na zmywakach. Opowieści często przejmujące, czasem zabawne, zawsze pisane są z wielką życzliwością dla ludzi.

[Gdański Kantor Wydawniczy, 2008]