Dodany: 08.06.2013 16:05|Autor:

Książka: Łaska tworzenia
Szczygieł Mariusz
Notę wprowadził(a): agnesines

Autor bestsellerowego "Gottlandu" tym razem w kilku reportażach o współczesnej Polsce, a w nich m.in. o sile konsumpcyjnej lojalności, języku polskim na miarę XXI wieku i o tym, czy każdy pisać może.

Jak nam transformacja wykręciła język, jak onanizm wyszedł spod kołdry, lojalność stała się sprawą handlu i usług, jak trudno jest sprzedać dzieło, któremu poświęciliśmy życie - o tym wszystkim przeczytacie w autorskim minibooku Mariusza Szczygła, jednego z najwybitniejszych dziś polskich reporterów. Jego "Gottland" – prawdziwa opowieść o Czechach i ich zakręconej XX-wiecznej historii, przetłumaczona na kilkanaście języków, stała się w 2009 r. europejską książką roku. Ale zanim Mariusz zainteresował się Czechami – a także w przerwach między podróżami do Pragi – był wnikliwym i arcybłyskotliwym obserwatorem polskiej transformacji. I mistrzem wydobywania z bohaterów nieoczywistych odpowiedzi na proste pytania.

W zestawie również portret idola Mariusza Szczygła z czasów młodości – przedwcześnie zmarłego lidera Republiki Grzegorza Ciechowskiego.

Minibook zawiera następujące reportaże:

– "Pokaż język"
– "Głupio w portfelu", rozmowa z dr Magdaleną Środą
– "Onanizm polski"
– "Lojalność.com.pl"
– "Łaska tworzenia"
– "G.C. otworzył mi drzwi"

[Agora SA, 2013]