Dodany: 2013-06-06 11:27|Autor:

nota wydawcy


Marzymy o nim, ale bardzo trudno jest nam w nim żyć.

Za co Polacy kochają i dlaczego mają kłopoty z nadopiekuńczością skandynawskich państw? Reporterski raport "Gazety Wyborczej".


Witajcie w raju! Tutaj wszyscy bez względu na wiek są sobie równi. Do policjanta, nauczyciela, nawet do premiera możecie zwracać się po imieniu. Tematy tabu? Brak. Seks, depresja, śmierć, nawet robienie kupy – nic, co ludzkie, nie będzie wam obce. Płeć? Tutaj to archaizm. Już maluchy wiedzą, że słowo "gender" lepiej brzmi. Bicie dzieci od ponad 30 lat jest tutaj przestępstwem. Urlopy macierzyńskie, tacierzyńskie to nie tylko prawo, to obowiązek. Ochrona zdrowia, edukacja, prawa pracownicze – na najwyższym poziomie. Pensje – wysokie. Podatki też, ale bezpieczeństwo ma swoją cenę. Ten raj wcale nie jest daleko. Wystarczy przepłynąć promem Bałtyk. Tylko czy to naprawdę jest raj?

Raport reporterów "Gazety Wyborczej" o państwie opiekuńczym po skandynawsku i problemach Polaków, którzy nie zawsze dobrze czują się w raju.


Minibook zawiera następujące reportaże:

– "Dziecko po szwedzku", Agnieszka Jucewicz
– "Wypaleni", ze szwedzką psycholog i psychoterapeutą Juanitą Forssell rozmawiała Katarzyna Surmiak-Domańska
– "Wmawiamy sobie raj", z pisarzem, dziennikarzem telewizyjnym i prasowym Jensem Hřvsgaardem rozmawiała Katarzyna Klukowska
– "Lekcja fińskiego", Katarzyna Surmiak-Domańska
– "Biskup les", z biskupem Sztokholmu w Kościele ewangelicko-luterańskim Evą Brunne rozmawiała Katarzyna Surmiak-Domańska
– "Waliłem prosto z mostu", z byłym bramkarzem reprezentacji Polski Arkadiuszem Onyszką rozmawiała Katarzyna Klukowska
– "Fin robi talkoo", Leszek K. Talko

[Agora SA, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 366
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: