Dodany: 04.06.2013 14:32|Autor: Literadar

Z głową w chmurach i Wiersze na wagarach Julian Tuwim

Okładka

Rec. Ewa Popielarz
Ocena: 5/6

Pierwsze skojarzenie z nazwiskiem „Tuwim”? Wiersze dla dzieci. Wypracowania. Matura. O ile w dzieciństwie czyta się je z chęcią, o tyle młodzież przyprawiają o drżenie, bynajmniej nie z zachwytu. A szkoda. Bo Julian Tuwim to jeden z „przystępniejszych” polskich poetów. Być może brakowało dotąd jedynie dobrego, młodzieżowego wydania jego twórczości.

Jeśli nawet tak było, to teraz nie ma już wymówki. Nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się dwutomowy zbiór wierszy Juliana Tuwima zatytułowany Z głową w chmurach i Wiersze na wagarach . Na okładce wydawnictwo wyraźnie zaznacza, iż jest to książka dla „niedorosłych”. Ale uwaga! „Niedorosłości” nie mierzy się według daty urodzenia. Jak by powiedzieli poeci polskiego romantyzmu – tu liczy się wiek „ducha”.

Prezentowane książki to solidnie przygotowany wybór najważniejszych dzieł polskiego poety, pogrupowanych według tematyki. Są wiersze o miłości, o twórczości, o Bogu, są i żartobliwe, np. Jak Bolesław Leśmian napisałby wierszyk „Wlazł kotek na płotek”. Element ironiczny wprowadzają rysunki Marcina Wichy. W wierszu Przy okrągłym stole padają słowa: „Jeszcze mi ciągle z jasnych oczu / Spływa do warg kropelka słona, / A ty mi nic nie odpowiadasz / I jesz zielone winogrona”, które rysownik okrasza szkicem naklejki z kodem kreskowym i ceną zielonych winogron, takiej, jakie są wydawane przez automaty do ważenia warzyw i owoców w supermarketach. Profanacja? Skądże! Działając na zasadzie kontrastu między tym, co było, a tym, co jest, między poetyckim sacrum a codziennym profanum, Wicha skłania do zatrzymania się na dłużej przy słowach wiersza i do zastanowienia się – a może one wcale nie są tak bardzo od życia oderwane, mimo swojej stroficznej i rymowanej formy?

Podobno Julian Tuwim zwykł mawiać: „Żyj tak, żeby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz”. Sam nie do końca zastosował się do tej zasady. Zostawił po sobie wiersze, które wzruszają, śmieszą, skłaniają do refleksji, skutecznie walczą z nudą. Dziś dostępne są również młodzieży – w formie, która nie pozostawi młodych obojętnymi.