Dodany: 05.01.2008 11:32|Autor: Enkidu85

Czytatnik: yakamoz

"wyzwolenie" Iraku (itd)

tak w wiekszosci mediow zachodnich okresla sie ostatnia wojne miedzy bushem a Saddamem. wojne ze wszech miar niesprawiedliwa. amerykanie i ich piesek tony blair (to nie miala byc obelga tylko obrazowe okreslenie jaka w amerykanskiej polityce pelnil funkcje) zapewniali ze irak dysponuje bronia masowego razenia. i ze kazdy z nas ma prawo czuc sie jak najbardziej zagrozony. minely lata tej okupacji (zwanej wyzwoleniem) i jak mozna sie bylo domyslic - dowodow na posiadanie przez rezim Saddama broni masowego razenia nie znaleziono. co nie dziwi w koncu Bagdad wspolpracowal z ONZ i pozwalal swoj kraj narodom zjednoczonym na szukanie dowodow na posiadanie broni masowego razenia i bez wszczynania wojny.

osobnym problemem dla mnie w tym wszystkim jest rola naszej ojczyzny. jako pierwsi w europie po brytyjczykach poparlismy plany amerykanskiej inwazji i wzielismy w niej udzial za cene wlasnej strefy okupacyjnej(zwanej stabilizacyjna). jestesmy narodem o historii w opinii wiekszosci bardzo chlubnej. jak dla mnie bardziej niz chlubna jest ona tragiczna. przez stulecia toczylismy wojny w obronie swych granic, by utracic niepodleglosc przez nic innego bardziej niz wlasna glupote, zacofanie egoizm. te cechy sa az nazbyt widoczne do dzisiaj w naszych dzialaniach. pomimo 150 lat walki narodowowyzwolenczej nie potrafilimsy jako panstwo wyciagac z tej lekcji wnioskow. ani stosowac prawdy "nie czyn drugiemu co tobie nie mile". weszlismy z butami do iraku dla wlasnych doraznych korzysci, glownie tak abstrakcyjnej jak przyjazn usa.

Saddam Husajn dopuscil sie ludobojstwa. nie on pierwszy i nie ostatni. nie kazdego z takich zbrodniarzy ameryka doprowadza pod sad (bo niektorych sama u wladzy posadzila wiec potem nie wypadalo chyba go zrzucac). akurat Husajna tak bo bylo to w jej interesie. teraz ameryka nie straszy korei ktora otwarcie bawi sie swoimi nowymi bomkami atomowymi. ona straszy iran bo tam jest ropa. i jezeli wybory nastepne wygra ktos taki jak jej obecny prezydent to napewno i tam wkotce bedzie okupacja(zwana wyzwoleniem spod niewiadomoczego - zapewne niepodleglosci).

moim zdaniem jezeli istnieje czlowiek, glowa panstwa, ktory zasluguje na najwyzszy mozliwy wyrok, to jest to george bush. rozpetuje kolejne wojny nie liczac sie z ofiarami po zadnej ze stron. rozpetal totalna wojne z osia zla - z terroryzmem. ladnie to okreslil. ale bez eufemizmow brzmialo by to raczej "wypowiedzial wojne totalna wszystkiemu co hegemonii ameryki nie uznaje". poza tym zamachy z 11 wrzesnia 2001 - do dzis nie zostaly do konca wyjasnione ich okolicznosci. istnieje silnie uzasadniona (i najprawdopodobniej prawdziwa) ze za obecna (bodajze czwarta) wojne w czeczeni odpowiadaja zamachy ktorych nie dokonali (w przeciwienstwie do oficjalnej wersji wladz rosyjskich) czeczenscy bojownicy a rosyjske sluzby bezpieczenstwa. by dac sobie pretekst do wojny. byla to seria okolo 10 zamachow na osiedla mieszkaniowe. w kazdym ginelo od kilkunastu do niemal 200 osob. wynika z tego ze sluzb nie obchodzila hekatomba ofiar z ludzi ktorym przeciez powinne sluzyc, wszystko byle osiagnac cel.
sytuacja z 11 IX jest o tyle podobna ze okolicznosci zamachow do dzis nie sa w pelni wyjasnione (a przynajmniej odtajnione). za to te dokumenty do ktorych udalo sie dotrzec czesci agencji prasowych i te niescislosci o ktorych sie mowilo od samego dnia zamachu pozwalaja sadzic ze amerykanski wywiad moze byc za te zamachy odpowiedzialny. pretekst? ten sam jak w przypadku rosji. nawet lepszy. po 11 IX caly zachodni swiat zintegrowal sie w zalu z ameryka i wyrazil chec pomocy. caly swiat zachodni nie posiadal sie z oburzenia na sprawcow zamachu. szybko ogloszono ze sprawcami jest alkaida a to dalo ametyce pretekst do inwazji na afganistan i w dalszej kolejnosci na irak.

Użytkownik: użytkownik usunięty 07.01.2008 00:14 napisał(a):
Odpowiedź na: tak w wiekszosci mediow z... | Enkidu85
O rany, czasami się zastanawiam czy pod nickiem Enkidu85 nie ukrywa sie mój mąż;-)
Ogólnie sie z tobą zgadzam, ale niestety to nie serwis na tego typu czytatki:-(

Mam pytanie do ciebie, jeśli jeszcze tu jestes. Czy piszesz jakiś blog, albo udzielasz się intensywnie na jakims innym forum. Chętnie bym sobie poczytała twoje wypowiedzi lub podyskutowała. Ale oczywiście gdzieindziej.
Użytkownik: Pingwinek 25.03.2020 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: tak w wiekszosci mediow z... | Enkidu85
Mówisz o polityce, nie literaturze, warto by "podeprzeć się" jakąś książką. Masz oczywiście wiele racji. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak ciężko przebrnąć przez tekst pisany byle jak?