Dodany: 29.05.2013 23:25|Autor: klaudiunia14

Bohaterowie

Czy ja jestem jedyną osobą, która czuje się zirytowana zarówno postacią Tessy i całej jej rodziny jak i Angela ? Po prostu krew mnie zalewa jak widzę nie tylko ich ciemnotę, ale również niekonsekwencję w postępowaniu: bo jak np. Tessa - dziewczę piękne, aczkolwiek proste, głupiutkie, bez własnych opinii i poglądów, łatwe do manipulacji i potulne (chociaż - o zgrozo - pan/pani wydawca w nocie na okładce próbują mi wmówić, że ona "góruje nad otoczeniem inteligencją i rozsądkiem"), która uważa, że grzechem śmiertelnym jest uprawianie seksu z mężczyzną bez ślubu, pewnego pięknego dnia Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Ogólnie rzecz biorąc ten przecudowny i pod każdym względem doskonały mężczyzna cechuje się podwójna moralnością, bo sam robi coś złego a Tessie nie może wybaczyć i uważa się za takiego nowoczesnego, a tak naprawdę podporządkowuje się przestarzałym normom moralnym i religijnym ^^
Mogłabym tak pisać w nieskończoność, ale gdzie tu ta piękna historia miłosna, skoro on nie zakochał się naprawdę w niej tylko w jakimś wyobrażeniu, które sam sobie stworzył - odnoszę wrażenie, że to jakieś szyderstwo z fałszywego modernistycznego zmiłowania ludowością.
Użytkownik: szahnamee 13.01.2014 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ja jestem jedyną osob... | klaudiunia14
Popieram!! Właśnie skończyłam czytać te książkę. Też mnie Tessy denerwowała. Bo niby taka niewinna, nie wiedziała co mężczyzna może zrobić kobiecie. A biorąc pod uwagę, że miała kilkoro rodzeństwa powinna wiedzieć skąd się biorą dzieci... Więc podobnie jak Ty nie doczytałam się jej inteligencji, a tym bardziej "górowania nad społecznością". Dla mnie nie jest to książka o miłości, raczej o uciekaniu. I w tym właśnie kontekście mogłabym uważać ją za niezłą i mniej irytującą.
A co do braku konsekwencji, też mam zastrzeżenia. Bo niby kobieta do ślubu musi iść czyściutka, żeby było zgodnie z prawami obowiązującymi w społeczeństwie. Ale równocześnie to samo społeczeństwo daje przyzwolenie na to by para mogła otwarcie spędzać ze sobą czas (ukochanej wolno przytulić się do narzeczonego). No to w końcu, co?
Użytkownik: Jose 25.01.2014 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Popieram!! Właśnie skończ... | szahnamee
Ale skąd informacje o tym, że Tessa nie wiedziała, skąd biorą się dzieci?:)

Podwójne standardy wynikają stąd, iż było to społeczeństwo na przełomie starego i nowego myślenia, jeżeli można to tak ująć.

Co do zarzutów klaudiunia14 o niekonsekwencję. Czyż ludzie zawsze są konsekwentni i postępują zawsze tak samo? Tessa niewątpliwie wyróżniała się ze wiejskiego środowiska, chociażby abstrakcyjnym myśleniem czy poczuciem piękna natury i muzyki. Jest czysta, ale nie z pobudek religijnych, przecież jej wiara się chwieje, by nie powiedzieć, że w ogóle jej nie ma. Podejmuje moralne decyzje, ale ciąży nad nią fatum i musi płacić za czyny, których nie jest winna. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Alec to postać negatywna, przeciwstawna Angelowi, uosobienie grzechu.

Nie wiem też, co złego robi Angel (w ówczesnym mniemaniu) - oczywiście "czysty" i niewinny nie jest, ale zarzuty o podwójną moralność wydają się zbyt poważne.

Ta niekonsekwencja i to dziwne zachowanie przecież tylko uwiarygadnia bohaterów, którzy nie są tylko dobrzy albo tylko źli. Hardy moim zdaniem pięknie skonstruował tę historię, a fanem historii romansów nie jestem. Być może właśnie dlatego, że postacie nie były tak płaskie i jednoznaczne, tak polubiłem Tessę.
Użytkownik: wiridiana 25.01.2014 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale skąd informacje o tym... | Jose
A ja miałam mieszane odczucia co do tej książki. Denerwujący był fakt kiedy to Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Momentami książka była wręcz nużąca i nudna..choć przeczytałam do końca, bo przecież musiałam wiedzieć jak ta "czysta i niewinna miłość" okraszona "nieślubnym dzieckiem i morderstwem" będzie wyglądała. Niestety koniec całej powieści jest wręcz o ironią bardziej tragiczny od samej miłosnej historii!