Dodany: 28.05.2013 14:18|Autor: Yanka85

Świetna proza, aktualne przesłanie, ważna i niestandardowa książka

Na tle innych świetnych pozycji literatury fantasy Przekleństwo rasy jest absolutnie wyjątkowe – po prostu zachwyca i wciąga. Należy docenić przesłanie książki, która w atrakcyjnej formule ukazuje nam w jak niebezpiecznym kierunku zmierza świat i ludzkie motywacje, piętnuje brak zrozumienia dla inności, kulturowe niedopasowanie, wskazuje na nieuchronne trendy zmieniające nasze otoczenie (migracje kultur, kształtowanie się wielorasowych społeczeństw, powstające wokół tych zjawisk konflikty). Przede wszystkim jednak oszołomiło mnie podejście do opisu postaw bohaterów, ich charakteru i motywacji. To nie jest banalna powiastka o „tych złych” i „tych dobrych”. Mamy tutaj całą paletę ludzkich namiętności, tak jak w prawdziwym świecie. Każdy z bohaterów miewa chwile moralnej wielkości i upadku, każdy jest i dobry i zły, każdy ma szansę przedstawienia i umotywowania swoich racji. To nie jest podział zerojedynkowy, ta książka aż kipi od emocji wyrażonych z literacką maestrią!