Dodany: 31.12.2007 14:36|Autor: Bonduelle

The best of 2007

Czytelniczo to był świetny rok. 83 pozycje, mało takich, które mogłabym nazwać "stratą czasu". Trudno było wyłonić pierwszą dziesiątkę, ale oto jest:

10. Daphne du Maurier - Rebeka
Lubię narrację pani Du Maurier. Świetne przedstawienie uczuć postaci. A sama powieść, mimo że przedstawia w sumie dość nieprawdopodobną historię, stanowi interesujące studium nieśmiałości.

9. Sigrid Undset - Krystyna córka Lavransa
Mrrrrrau. Norweska epopeja. I doskonałe portrety psychologiczne. Czego chcieć więcej? ;)

8. Dorota Masłowska - obie powieści
Fabularnie nie mają nic do zaproponowania, fakt. Ale język, niezależnie od tego co mówią modni krytycy wszystkiego, jest zjawiskowy.

7. Tarjei Vesaas: Pałac lodowy
Nie do końca rozumiem, o czym jest ta powieść. Ale chyba na tym polega jej urok... magiczne.

6. Milan Kundera: Nieznośna lekkość bytu
Czytając doskonale zdawałam sobie sprawę, że jestem jeszcze na nią za młoda. Ale pewnie jeszcze do niej wrócę i docenię naprawdę - choć i teraz daje do myślenia.

5. Tadeusz Konwicki: Mała apokalipsa
Trudno coś tu oryginalnego wytworzyć. Robi wrażenie, wbija w fotel etc. Ciężkie, świetne.

4. Harper Lee: Zabić drozda
Chwała Panu, wreszcie coś z bardzo przyjemną narracją. I wyraźnym, niemal dydaktycznym przesłaniem, choć nie w stylu mojego "kochanego" Małego Księcia ;]

3. William Golding: Władca Much
Przeraża i zmusza do myślenia. Klasyka.

2. Michaił Bułhakow: Mistrz i Małgorzata
Chyba każdy, kto czytał tę powieść, wysoko ją ceni, więc co ja będę się wymądrzać ;) Woland ^^

1. Victor Hugo: Katedra Marii Panny w Paryżu
Mmmmmmmrrrrr... uwielbiam takie powieści. Bogate opisy, niesamowita atmosfera, wyjątkowi bohaterowie. Ta książka ma wszystko. I więcej.

***

A na nowy rok? Tyle jest dobrych książek, że nie wiadomo za co się złapać. Ale przede wszystkim chcę wreszcie poznać Sapkowskiego [sic!], Asimova... i KONIECZNIE przeczytać "Wojnę i pokój" ;)

Użytkownik: Kasieńkaa 31.12.2007 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytelniczo to był świetn... | Bonduelle
W tytule powinno być chyba 2007 a nie 2008 ;)
Użytkownik: Bonduelle 31.12.2007 17:03 napisał(a):
Odpowiedź na: W tytule powinno być chyb... | Kasieńkaa