Dodany: 18.05.2013 19:31|Autor: Iwą

Dzika Rosja

"Imperium" nie jest takim zwyczajnym przewodnikiem po Rosji: "O, tu jest Kreml, a tu plac Czerwony". Kapuściński ze swojej podróży przywiózł wspaniałe reportaże o Rosji lat 80. oraz Rosji kilka, kilkadziesiąt i kilkaset lat wstecz. Jego literatura reportażowa to całościowe ujęcie wielkiego Imperium. Opisuje on rzeczy, które są teraz, rzeczy, których już nie ma, oraz rzeczy, które są w miejscu, w których kiedyś były inne.

Kapuściński raczy nas przy tym wspaniałymi opowiastkami o każdym z odwiedzanych miast. Są tutaj wysmakowane anegdoty o ormiańskich księgach, smutne historie z Kołymy, coś o perełkach gruzińskiej sztuki - cały ten miszmasz, który składa się na obraz Rosji lat 80. Tuż za wschodnią granicą znikają zasady obowiązujące w zachodnim świecie. Europejczyk powinien nabrać tu pokory: wobec praw natury oraz obowiązujących reguł społecznych i politycznych.

Jest to fascynująca lektura nie tylko dla tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. Sam lekki, przyjemny styl oraz interesujące spostrzeżenia sprawiają, że radość z czytania mają nawet ci, których temat niezbyt ciekawi.

Wyświetleń: 2092
Użytkownik: BardMirMił 21.11.2013 07:28 napisał(a):
Odpowiedź na: "Imperium" nie jest takim... | Iwą
Czytałem kilka książek Kapuścińskiego, ale na to jeszcze nie trafiłem. Dzięki, Twoja recenzja mnie zachęciła ;)