Dodany: 17.05.2013 07:57|Autor:

Książka: Biały klaun
Miloš Damir
Notę wprowadził(a): agnesines

"Biały klaun" Damira Miloša bywa porównywany przez chorwackich krytyków literackich do "Małego Księcia". Nie bez przyczyny. To wzruszająca i pełna symboli oraz znaczeń powieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów. Wierzy bowiem, że gdy je odnajdzie, będzie mógł zostać klaunem cyrkowym tak jak jego rodzice.

Gdy pewnego dnia chłopiec spotyka w lesie ślepego starca, jego życie zmieni się w sposób, w jaki nawet nie przypuszczał. Starzec zdradzi chłopcu tajemnicę – kolory może widzieć każdy, bo do ich percepcji służy nie tylko wzrok, lecz także pozostałe zmysły: smak, węch, słuch czy dotyk.

Ale czy to wystarczy, by stać się artystą cyrkowym? A może chłopiec wybierze inną życiową drogę?

Książkę zilustrował chorwacki artysta Lovro Artuković.

[Media Rodzina 2013]

Użytkownik: Szeba 07.12.2014 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: "Biały klaun" Damira Milo... | agnesines

To miała być opowiastka w stylu "Małego Księcia"? Niestety, porównanie trochę na wyrost. Filozoficznie nawet mnie przekonuje i był tu ciekawy pomysł na całość, a jednak w szczegółach nie za bardzo wyszło. Przede wszystkim brakuje prostoty, poza tym jest nieco chaotycznie i drętwo. Ilustracje dwie na krzyż.