Dodany: 10.05.2013 08:39|Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Garść cytatów

Ostatnio robiąc porządki odnalazłem garść cytatów, na które kiedyś zwróciłem uwagę:

„Mógłbym też wygłosić dla was tak zwany wykład popularnonaukowy, czyli wykład mający sprawić, byście uwierzyli, że rozumiecie coś, czego naprawdę nie rozumiecie i zaspokoić to, co stanowi, moim zdaniem, jedno z najpośledniejszych pragnień ludzi współczesnych, a mianowicie powierzchowne zainteresowanie najnowszymi odkryciami naukowymi.”
Uwagi o religii i etyce (Wittgenstein Ludwig)

„- Dowód polityczny to wymysł żebraków - zgasiła ją Jennifer. - Nie masz o tym pojęcia, Lucy, ponieważ nigdy nie byłaś na Ziemi. Koncepcja dowodu naukowego uległa tam zupełnej degradacji. Używa się jej selektywnie - żeby uzasadnić każdą przyczynę, jaką rząd sobie wybierze, by wnosić kolejne roszczenia (...). W ten sposób mogą „dowieść” wszystkiego w swoich sądach, w swoich sieciach informacyjnych, w swoich operacjach finansowych.”
Hiszpańscy żebracy (Kress Nancy (pseud. Kendall Anna))

„Będąc w jednym miejscu, człowiek myśli o innym. Tańcząc z jedną kobietą, prawie wbrew własnej woli pragnie ujrzeć łagodny łuk nagiego ramienia innej. Być ciągle nienasyconym, nigdy nie potrafić z pełnym zadowoleniem związać swego ciała i umysłu z jednym miejscem - to jest zaiste przekleństwo ludzkiego gatunku!”
Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (Pessl Marisha)

"Jutro, mój młodzieńcze, poświęcimy czas rozważaniu niektórych aspektów Uchylania się od Podatku Dochodowego jako Ścieżki ku Potępieniu.”
opowiadanie „Księgowy” w: Obywatel Galaktyki (Sheckley Robert (pseud. O'Donnevan Finn))

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.12.2015 08:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnio robiąc porządki ... | Rbit
Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (Pessl Marisha) naprawdę potrafi ująć językiem! Mi się bardzo podoba wiele muzycznych zdań, jak np.:

"Z głową rozgniecioną na szybie, przyduszona pasem bezpieczeństwa, ze wzrokiem zamglonym od pól kukurydzy przewijających się bez końca za oknami, snułam fantazje o tym, że pewnego dnia osiądziemy gdzieś po cichu niczym kurz."
może jeszcze wypiszę parę takich perełek w stylu kwiecistych konstrukcji Prousta.

Jak już w innym miejscu zauważyłeś, autorka (prawdopodobnie) prowadzi z czytelnikiem przewrotną grę, w której podsuwa tytuły nieistniejących książek. Zastanawia mnie to, czy Pessl ogranicza się tylko do tej sfery (literatury), czy też czasem nie kpi sobie i z czytelnika na inne sposoby, wplatając błędy rzeczowe do narracji, np.:

- "ad nauseum" zamiast "ad nauseAm"
- "włosy miałam koloru bornitu - liczba atomowa 29" - bornit to minerał, glinosiarczan miedzi, a la. 29 ma miedź...

Ogólnie książka jest wspaniałą ucztą dla miłośników literatury, wciągającą powieścią niby-młodzieżową ("niby-", gdyż wymaga wiele erudycji oraz zainteresowania chwilami poważniejszymi tematami), a autorka ma dużo poczucia humoru - kilkakrotnie już śmiałem się pod nosem w SKMce ;)

Ha - dopiero 200 stron za mną - ciekaw jestem, jak się rozwinie?
Użytkownik: Rbit 10.12.2015 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybrane zagadnienia z fiz... | LouriOpiekun BiblioNETki
W kwestii błędów, myślę, że kluczowa jest postać narratora. Nastolatka żyjąca w świecie książek może dużo wiedzieć, ale też może się mylić. I właśnie Pessl bardzo umiejętnie przeplata erudycję z błędami.

Rozwijać to się rozwinie, aż do mocnego, choć nieco zbyt długiego punktu kulminacyjnego :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.12.2015 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybrane zagadnienia z fiz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ojej, bornit to oczywiście żelazosiarczan miedzi (podobnie jak chalkopiryt), a nie glinosiarczan ;)