Dodany: 29.04.2013 12:51|Autor: karotkak1

Ogólne> Matury

1 osoba poleca ten tekst.

Prezentacja multimedialna


Witam, nie jestem pewna czy to właściwe miejsce do poruszenia tego tematu, jednak mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Mianowicie, w bibliografii w materiałach dodatkowych zawarłam pozycję "prezentacja Power Point". Było to z mojej strony odrobinę lekkomyślne, ponieważ nie przemyślałam co chciałabym w niej umieścić.Mój temat to: "Omów motyw zbrodni i kary na podstawie wybranych dzieł literackich i filmowych". Niestety na zawarcie w prezentacji fragmentu filmu nie starczy mi czasu, pomyślałam więc o prezentacji, w której pokarzę zdjęcia oraz kadry z filmów. Stąd też moje pytanie: Czy mogę stworzyć prezentację z samymi zdjęciami? Czy mogę mieć prezentację, która będzie jedynie tłem do tego co mówię, czy też muszę zawrzeć w niej jakiś tekst i odwoływać się do niego?
Z góry dziękuję za wyrozumiałość i wszystkie odpowiedzi ;)
Wyświetleń: 4313
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: modem2 29.04.2013 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, nie jestem pewna c... | karotkak1
Kiedyś mówiło się "fotosy"...Nie trzeba koniecznie zawierać tam tekstu - może to być po prostu oprawa/ilustracja do Twojego wystąpienia. Ale warto w którymś momencie wspomnieć, co to tam za plecami(?) Ci miga;)
Użytkownik: karotkak1 29.04.2013 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedyś mówiło się "fotosy... | modem2
Dziękuję za radę ;)
Użytkownik: szszajba 29.04.2013 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, nie jestem pewna c... | karotkak1
Opatrz zdjęcia podpisami. Jeśli będą to fotosy z filmu- podaj tytuł, nazwisko reżysera, rok produkcji. Jeśli wykorzystasz obrazy - podaj nazwisko artysty, tytuł i rok powstania. Jeśli brakuje Ci pomysłu na prezentację, wykorzystaj slajdy jako plan prezentacji (tylko taki rzucony na ścianę). W końcu i tak chyba wejdziesz do sali z jakimś planem, prawda? Zamiast trzymać w ręku kartkę i zerkać na nią co chwila, możesz czytać ze ściany (nowy punkt w planie-nowy slajd z treścią punktu i np. opatrzony fotosem z filmu). Prezentacja ma Ci pomóc, a nie przeszkadzać, więc nie traktuj jej jako tła (częsty błąd maturzystów)! To jest część Twojego wystąpienia! Prezentacja nie może być "obok". POWODZENIA! (Kiedy ten egzamin?)
Użytkownik: karotkak1 30.04.2013 16:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Opatrz zdjęcia podpisami.... | szszajba
Dziękuję bardzo za pomoc ;) Świetny pomysł ;) Ja część ustną mam 13 maja, więc mam jeszcze chwilę żeby to dopracować. Mam jeszcze jedno pytanie. Celem mojej prezentacji jest udowodnienie, że motyw zbrodni i kary jest motywem uniwersalnym używanym w niemalże każdej epoce. Mam dwa krótkie cytaty z utworów, które wybrałam. Zastanawia mnie jednak czy mogę użyć cytatu z innej książki (której nie mam w bibliografii)? Chciałam użyć tego cytatu w zakończeniu: Co powiedział Goethe? „Nie wyobrażam sobie zbrodni, której bym w pewnych okolicznościach nie popełnił”? Uaktualnijcie to - „Nie wyobrażam sobie zbrodni, która by mnie jakoś nie fascynowała” - i macie nasz świat. Jonathan Carroll. Czy jest to odpowiedni cytat?
Użytkownik: szszajba 30.04.2013 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję bardzo za pomoc ... | karotkak1
Zajrzałam na inny Twój wątek (bibliografia)i widzę, że teksty wybrałaś niebanalne, ambitne :-)
Oczywiście, że możesz użyć tego cytatu. Jest tylko jeden warunek: cytat musi być funkcjonalny. To znaczy, że jego zastosowanie służy wyjaśnieniu Twojej myśli (tezy), lub - wprost przeciwnie- jest elementem polemiki z jakimś twierdzeniem. Wówczas cytat zostaje poddany krytycznej analizie. Funkcjonalność cytatu wiąże się zawsze z jego podrzędną (pomocniczą) funkcją wobec toku Twojej wypowiedzi. Jeśli tak jest: jeśli Carroll podsumowuje Twój wywód, jeśli jego słowa są naturalnym podsumowaniem myśli zawartych w ostatniej części prezentacji - to cytat będzie z pewnością wisienką na torcie :-)
Użytkownik: karotkak1 01.05.2013 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zajrzałam na inny Twój wą... | szszajba
Dziękuję, to bardzo miłe ;) Przyznam, że właśnie taki był mój zamiar. Chciałam przedstawić dosyć popularny temat w innym ujęciu. Przy wyborze dzieł kierowałam się także tym, że są z różnych epok ( co potwierdza moją tezę o motywie uniwersalnym) ;). Jeżeli chodzi o ten cytat, to chciałam go wykorzystać, aby podkreślić, że motyw zbrodni i kary będzie zawsze aktualnym zagadnieniem, gdyż fascynuje zarówno twórców, jak i odbiorców. Mam kolejne pytanie ;). Wpadłamna pomysł, aby w ostatnim slajdzie mojej prezentacji multimedialnej umieścić oś czasu, która wskazywałaby na to, że rzeczywiście motyw ten wykorzystywany był niemalże w każdej epoce. Stąd też moje pytanie: Czy mogę na tej osi czasu umieścić utwory, których nie mam w bibliografii? Chodzi mi o zaznaczenie jakiegoś utworu przykładowo z epoki starożytności, a takiego w swojej bibliografii nie mam. ;)
Użytkownik: karotkak1 02.05.2013 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję, to bardzo miłe ... | karotkak1
Oczywiście miałam na myśli antyk ;)
Użytkownik: karotkak1 02.05.2013 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję, to bardzo miłe ... | karotkak1
Oczywiście miałam na myśli antyk ;)
Użytkownik: szszajba 02.05.2013 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję, to bardzo miłe ... | karotkak1
Trudne pytanie. Umieścisz takie utwory i co dalej? Analizować ich nie zamierzasz, komisja - przynajmniej oficjalnie - zapytać o nie ma prawa. Będą więc funkcjonować tylko jako ilustracja. Twoim celem jest pokazanie uniwersalności motywu - już to zrobiłaś. Cechą toposu jest jego uniwersalność, trwanie w czasie. Sądzę, ze udowadnianie tego, co oczywiste - to zawracanie głowy. Truizm po prostu. Masz bardzo ciekawe teksty, które stanowią wyzwanie dla komisji :-) Może zamiast udowadniać to, co już zostało udowodnione (a wskazuje na to już temat prezentacji), warto byłoby przyjrzeć się (w podsumowaniu chociażby) temu, dlaczego zbrodnia zawsze (?) funkcjonuje wespół z karą? Jak w naszej głowie działa mechanizm ZBRODNIA - POCZUCIE WINY - KARA? Gdybym była na Twoim miejscu [a, dzięki Ci, Boże, nie jestem:-)], zamiast ukazywać uniwersalność motywu, zastanowiłabym się, DLACZEGO się on nie starzeje.
Użytkownik: karotkak1 03.05.2013 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Trudne pytanie. Umieścisz... | szszajba
Interesujące rozwiązanie ;) No i niestety pojawia się teraz problem ze wstępem i zakończeniem. Zgodnie z zaproponowaną przez Ciebie formą mojej pracy co miałabym umieścić we wstępie? Informacje o tym, że jest to motyw uniwersalny przewijający się niemalże w każdej epoce oraz, że z czasem zaczął się pojawiać w innych dziedzinach sztuki, między innymi w filmie? Jeżeli chodzi o zakończenie to mogę napisać, że dzięki analizie wybranych przeze mnie dzieł obserwujemy różnorodność motywów, zbrodni i kar? Mogłabym też wspomniec o tym, że ludzka psychika nigdy nie zostanie do końca zgłębiona, i dlatego też zagadnienie zbrodni i kary będzie stanowiło ciągłą inspirację dla twórców? Czy to dobra droga? :)
Użytkownik: szszajba 04.05.2013 08:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Interesujące rozwiązanie ... | karotkak1
Wstęp przez Ciebie zaproponowany zawsze jest bezpieczny i pozwala w trakcie wystąpienia puścić wodze fantazji :-) Komisja większą wagę przywiązuje do zakończenia ( i do tego, aby ono w ogóle się pojawiło - punkty za kompozycję). To zakończenie najlepiej się zapamiętuje. Powinno być więc dogłębnie przemyślane. Twoja propozycja (łącznie z cytatem) jest w porządku. Pomyśl jeszcze nad tym, jak "wytłumaczyć" się z wybranych tekstów. Na pewno jednym z ważniejszych kryteriów dla Ciebie było to, aby pokazać motyw w różnych epokach. To się udało. Teraz byłoby idealnie, gdyby udało Ci się w zakończeniu wskazać - oprócz naturalnych podobieństw - także różnice w przedstawieniu motywu. Te różnice mogą wynikać: z motywacji bohatera, z ukształtowania jego moralności, wychowania, ze stopnia uwikłania w sytuacje zewnętrzne itd. Owe różnice będą przekładać się na RODZAJ ZBRODNI i RODZAJ KARY (stopień uwewnętrznienia zbrodni, winy, kary). Może to dość zagmatwane, ale koniec końców chodzi o to, abyś świadomie wskazała, dlaczego akurat te a nie inne utwory są w szczególny sposób ciekawe, inspirujące, wartościowe.
Użytkownik: karotkak1 04.05.2013 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Wstęp przez Ciebie zaprop... | szszajba
Dziękuję Ci bardzo za rady i pomoc ;)Na pewno z tego skorzystam ;)
Użytkownik: szszajba 04.05.2013 22:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję Ci bardzo za rad... | karotkak1
Mam nadzieję, że pomogłam. Połamania pióra we wtorek :-)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: