Dodany: 24.04.2013 09:10|Autor:

Książka: Obok Julii
Rylski Eustachy
Notę wprowadził(a): agnesines

Upalne lato roku 1963. Baza samochodowa na południowo-zachodnich krańcach Polski. Małe "poniemieckie" miasteczko w cieniu wznoszącego się na wzgórzu zamku Kynast.

"Przypominający Alaina Delona i być może na niego upozowany", przezywany przez szoferów "hrabią", 20-letni Janek Ruczaj spotyka po latach swoją niegdysiejszą nauczycielkę i młodzieńczą miłość, niepokojącą, piękna Julię Neider.

Wkrótce okazuje się, ze Julia pojawiła się tylko po to, by zniknąć. I to zniknąć przy pomocy Janka. Za tę pomoc zapłacą oboje gorzka cenę.

Janek zafascynowany jest Hemingwayem (tę fascynację podzielał też niegdyś Rylski) i przychodzi mu żyć w iście hemingwayowskim otoczeniu twardych mężczyzn. Staje się jednak uczestnikiem obcej mu gry, która go niszczy. Chce czy nie chce, musi wydać wojnę absurdowi istnienia.

Opowieść rozpięta jest między rokiem 1948 a współczesnością.

Opowieść, jak zawsze u Rylskiego, smakowita, pełna wirtuozerii języka i ukrytych sensów. Historia miłości. Historia powojennej Polski. Historia tęsknoty za tym, co nie może się ziścić.

[Wydawnictwo Wielka Litera, 2013]

Użytkownik: reniferze 13.12.2021 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Upalne lato roku 1963. Ba... | agnesines
Niemiłosiernie przegadana książka. Słowa, słowa, słowa... tam, gdzie wystarczyłyby trzy, Rylski używa trzynastu. Kompletnie zaciera sens i atmosferę. Umęczyłam się setnie.