Dodany: 13.04.2013 08:49|Autor: Magi

Filozofia spotkania

"Księga RDI" to pierwsza przetłumaczona na język polski pozycja dotycząca Programu Rozwoju Relacji. Można uznać ją za książkę wprowadzającą w filozofię metody RDI. Kierowana jest głównie do rodziców, studentów, wolontariuszy i osób, które chcą rozpocząć szkolenie na konsultanta RDI (jej przeczytanie jest warunkiem zakwalifikowania do udziału w szkoleniu).

"Księga RDI" podzielona jest na dwie części. Część pierwsza to przybliżenie typowego rozwoju relacji u dzieci w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Przystępnym językiem autor pisze m.in. o roli wspólnej uwagi oraz koordynowania działania. Pokazuje, jak złożone umiejętności społeczne wyłaniają się z bardzo prostych interakcji pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Każdy rozdział kończy się pytaniami i zadaniami domowymi, które mają na celu pogłębienie zrozumienia omawianych zagadnień. Druga część publikacji dotyczy już bezpośrednio dzieci z ASD oraz wprowadzania Programu Rozwoju Relacji do życia rodziny. Nie jest to jednak wyczerpujący podręcznik i po jego przeczytaniu rodzic czy terapeuta nie otrzyma gotowych recept czy chociażby zbioru przykładowych ćwiczeń. Celem autora było raczej nakierowanie na pewien sposób myślenia o rozwijaniu relacji z osobą z ASD.

"Księga RDI" stanowi dobry punkt wyjścia do zapoznania się z terapiami zorientowanymi rozwojowo. Można ją polecić rodzicom, którzy zastanawiają się, jaką terapię wybrać i na co zwracać uwagę w codziennym życiu. Terapeuci, którzy szukają konkretnych wskazówek i rozwiązań, powinni sięgnąć po inne pozycje dr Gutsteina – niestety, nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski, ale mam nadzieję, że "Księga RDI" jest po prostu zapowiedzią kolejnych publikacji na temat RDI.