Dodany: 2013-04-12 22:35|Autor: Admin

Co dalej, ósma klaso - czyli BiblioNETkowe wieści
Chciałbym napisać z admińskiej perspektywy kilka słów o tym, gdzie aktualnie jest i dokąd zmierza BiblioNETka (oraz jej Redakcja). Przez ostatnie miesiące różne rzeczy się zmieniały, co wymagało mojej reakcji i podjęcia konkretnych działań. Od razu powiem, że nie stało się nic złego, nikt nie umarł, nikt nie odchodzi etc., żeby niepotrzebnie nie podnosić użytkownikom ciśnienia :).

Niemniej pewne rzeczy wyglądają teraz inaczej.

Przede wszystkim Porta Capena, która od lat opiekowała się BiblioNetką, dając jej formę i ochronę prawną, ma dziś nowego właściciela. Ten zaś ma nowe cele i nowe plany dla firmy (na szczęście obyło się bez nowych ludzi:)), więc choć nasz serwis mógłby przy niej pozostać, czułem, że czas opuścić gniazdo: BiblioNETka musi stać się projektem podmiotowym, a nie dorywczym hobby.

Oczywiście finansowo jest to dość ryzykowne. Jak pewnie wiecie, dzięki Akcji Opiekuńczej jesteśmy w stanie - mimo utraty księgarni - utrzymać serwis, ale nie mamy ani marginesu na pomyłki, błędy czy przypadki losowe, ani zasobów na rozwój. Opiekunowie są niezwykle wierni i oddani, ale jednak jest ich zbyt mało, by BiblioNETkę można było rozwijać.

Konkurencja nie śpi, jeden z portali praktycznie przestał istnieć po gwałtownym wzroście aktywności innego. BiblioNETka (o dziwo) tak bardzo tego nie odczuła, ale jednak widać zdecydowaną różnicę. Czasy się zmieniają, coraz częściej korzysta się z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, a BiblioNETka nie jest do tego przystosowana (źle się wyświetla, niewygodnie używa). Nie wiem, czy zauważyliście, ale już od dłuższego czasu BiblioNETka nie pokazuje się na głównej stronie Google'a, gdy szukacie informacji o książkach. A szkoda, bo często właśnie u nas można znaleźć bardzo rzetelne i obiektywne oceny i recenzje poszukiwanych pozycji.

Mniejszy ruch z wyszukiwarki to mniejsza liczba czytelników, mniejsza popularność serwisu - i mniejszy budżet Google Adwords. Liczba rejestracji nie spada, ale to początek zmian, które mogą bardzo źle się dla idei BiblioNETki skończyć. Chciałbym więc wprowadzić w Regulaminie Serwisu zapis o szczególnym obowiązku miłego i wyrozumiałego traktowania młodego narybku BiblioNETki, choćby tenże narybek pływał czasem bokiem lub pod prąd - oczywiście jeśli robi to z szacunkiem dla otoczenia i nie narusza Regulaminu.

Obaj z Kretem bylibyśmy w stanie zaopiekować się BiblioNETką samodzielnie, ale mając rodziny i dzieci oraz pełnoetatową pracę, raczej pozostaniemy jednak rodzicami dochodzącymi. Finansowo oznaczałoby to bowiem wzięcie na siebie odpowiedzialności za portal, co jest możliwe, ale tylko w małej skali. Pozew sądowy z finansowo bolesną ugodą, nagły wzrost kosztów kolokacji serwera, i już kończą się żarty i zabawa, i trzeba wybierać, komu nie zapłacić.

Jedna z alternatyw to zdobycie dofinansowania (co jest możliwe praktycznie w każdej chwili, wiem, bo już się rozglądałem), ale to nie sztuka, przejeść pieniądze w 2-3 lata i potem szukać kolejnego źródła. Bardzo chciałbym znaleźć dla BiblioNETki trwałe finansowe fundamenty, dzięki którym charakter i niezależność BiblioNETki zostałyby zachowane, a jej przyszłość nie stałaby pod znakiem zapytania.

Absolutną świętością jest dla nas niezależność BiblioNETki i jej obiektywny, "czytelniany" i społecznościowy charakter. Sami nie chcemy też z projektu w żadnym razie rezygnować, dlatego osobowych zmian nie będzie.

Dopinamy projekt uzyskania nowej przystani dla naszego serwisu; wkrótce będę mógł o tym napisać więcej. Jest spora szansa, że BiblioNETka przetrwa trudny czas i wyląduje bezpiecznie w nowym miejscu.

Tymczasem proszę, trzymajcie kciuki! (no, chyba że akurat musicie przełożyć kartkę w książce).


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6159
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 31
Użytkownik: agatatera 2013-10-10 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Bardzo się cieszę, że Administracja ma taką, a nie inną wizję rozwoju i że możliwe jest pozyskanie wsparcia dla B-tki, które nie tylko pozwoli nie pozostawać dalej w tyle, ale rozwinąć portal i pójść do przodu. To wyśmienita wiadomość! :)

Gratuluję i kciuki trzymam z całej siły!
Użytkownik: joanna.syrenka 2013-10-10 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Bardzo, bardzo trzymam kciuki!
Użytkownik: Admin 2013-10-10 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
A i zapomniałem: Literadar wraca ;)
Użytkownik: margines 2013-10-10 22:45 napisał(a):
Odpowiedź na: A i zapomniałem: Literada... | Admin
„Bombastycznie”:)!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2013-10-10 22:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Trzymam oba!
Użytkownik: Agis 2013-10-11 09:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Życzę powodzenia w utrzymaniu tego szczególnego miejsca w sieci!
Użytkownik: Eida 2013-10-11 11:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Trzymam kciuki! ;-)
Użytkownik: Dzióbek 2013-10-11 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
BiblioNETka jest faktycznie jedynym takim serwisem w sieci. Dla wielu osób, w tym dla mnie, jest niezastąpiona. Mocno trzymam kciuki!
Użytkownik: Prysiu 2013-10-12 07:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Jak się ma data dodania tego artykułu do aktualności jego zawartości? ;)
Użytkownik: Admin 2013-10-12 11:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się ma data dodania t... | Prysiu
Nijak :) Użyłem starej czytatki niedokończonej, i się sam zdziwiłem :)
Użytkownik: Annvina 2013-10-12 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Trzymam kciuki! I zachęcam do Biblionetki wszystkich czytających znajomych, zostawiam we wszelkich oddawanych książkach zakładki kiedyś zaprojektowane przez Sznajpera, opowiadam cuda o zlotach (bo i cuda się na zlotach dzieją), czasem nawet drukuję najlepsze recenzje (czy to jest zgodne z prawem autorskim?) i wpinam do własnych pożyczanych komuś książek).
Niestety dotychczas udało mi się wciągnąć tylko własną Mamę...
Nie wiem, z czego to wynika. Moi znajomi nie korzystają z konkurencyjnych portali, może po prostu nie mają potrzeby korzystania z portalu o książkach... czytania recenzji, dyskusji, sprawdzania ocen, nie mówiąc o polecankach... cóż... nie wiem. W ogóle mam wrażenie, że nawet jeśli czytają, nie mają potrzeby rozmowy o książkach, dyskusji, zgłębienia tematu, przeczytania co ktoś inny myśli na temat lektury, jak ją interpretuje. Najczęściej rozmowy kończą się na "podobało się, nie podobało się".
Ech, rozpisałam się, jak zwykle :)
W każdym razie kciuki za Biblionetkę trzymam :)
Użytkownik: modem2 2013-10-13 06:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki! I zachęca... | Annvina
Chwała Ci, Annvino, że popularyzujesz Biblionetkę:) Choć trzeba ze smutkiem przyznać, że jeśli chodzi o efekty, to mam podobne doświadczenia do Twoich. Ze zdziwieniem zauważyłam, że moi znajomi bibliotekarze i księgarze nie wiedzą o istnieniu portalu. Oczywiście, przy okazji mówiłam im o Bnetce, ale chyba z marnym skutkiem. W ogóle miałam wrażenie, że te konkretne osoby, o których mówię, w książkowej 'branży' są raczej z przypadku - książki to dla nich przedmioty, które trzeba sprzedać albo 'wciągnąć do ewidencji'...
Użytkownik: Annvina 2013-10-14 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Chwała Ci, Annvino, że po... | modem2
Dzięki :)
Że księgarze i bibliotekarze to ludzie z przypadku - to się zdarza, choć są chlubne wyjątki, ale nawet zwykli czytelnicy, nawet ci czytający sporo, jakoś stawiają opór... Ale nicto, nie zrażam się i popularyzuję dalej :)
Użytkownik: margines 2013-10-13 14:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki! I zachęca... | Annvina
Że zacytuję słowa modem2: „Chwała ci”!
Użytkownik: kocio 2013-10-14 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki! I zachęca... | Annvina
"czasem nawet drukuję najlepsze recenzje (czy to jest zgodne z prawem autorskim?) i wpinam do własnych pożyczanych komuś książek)."

Drukowanie jest legalne, tak samo jak dowolna czynność, którą robisz dla siebie, bo prawo autorskie dotyczy rozpowszechniania, a nie domowego zacisza - tam możesz wszystko. Udostępnianie rzeczy opublikowanych na domyślnym (czyli najbardziej restrykcyjnym) prawie autorskim osobom, z którymi jesteś w stosunku towarzyskim, też jest legalne, ale interpretuje się to raczej wąsko, czyli nie każdy "znajomy" z serwisów społecznościowych się na tę definicję załapuje.
Użytkownik: Annvina 2013-10-14 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: "czasem nawet drukuję naj... | kocio
W tym przypadku "stosunek towarzyski" to taki, kiedy pożyczam książkę "z ręki do ręki" czyli wszystko zgodnie z prawem :)
Użytkownik: KamikOpiekun BiblioNETki 2013-10-25 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki! I zachęca... | Annvina
"zostawiam we wszelkich oddawanych książkach zakładki kiedyś zaprojektowane przez Sznajpera" - czy gdzieś można takie zakładki zobaczyć i wydrukować? Myślę, że mogłabym zostawiać je w książkach bibliotecznych :)
Użytkownik: margines 2013-10-25 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: "zostawiam we wszelkich o... | KamikOpiekun BiblioNETki
Ależ już:)!
Zostaw zakładkę w książce!
Sznajper chyba nie pogniewa się za rozrzucanie wątku o jego robocie:)
Użytkownik: KamikOpiekun BiblioNETki 2013-10-25 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ już:)! Zostaw zakła... | margines
Dzięki, ale żeby je ściągnąć trzeba się zarejestrować w tym serwisie :(
Użytkownik: Sznajper 2013-10-25 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, ale żeby je ściąg... | KamikOpiekun BiblioNETki
Nie trzeba, ale na wszelki wypadek (gdyby stamtąd zniknęły) wrzuciłem zakładki TUTAJ.
Użytkownik: KamikOpiekun BiblioNETki 2013-10-25 14:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie trzeba, ale na wszelk... | Sznajper
Bardzo dziękuję za pomoc!
Szczerze powiedziawszy to "się nie znam" :( U mnie na kompie chciał mi się zainstalować jakiś program, a jak próbował kolega u siebie to powiedział, że musiałby się zarejestrować. W każdym bądź razie już je mam i jeszcze dziś przekażę je dalej w książkach bibliotecznych :)
Użytkownik: Annvina 2013-10-25 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za pomoc!... | KamikOpiekun BiblioNETki
O właśnie już masz - ja nie mogłam znaleźć. Mam zapisany jeden plik na twardym dysku i co jakiś czas z niego drukuję. Ten z zakładką z "mojego" konkursu - o tańcu :) I jeszcze tę Zimowe Wieczory lubię. Te dwie to moje ulubione :)
Użytkownik: exilvia 2013-10-25 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, ale żeby je ściąg... | KamikOpiekun BiblioNETki
Nie trzeba, właśnie ściągnęłam bez rejestracji.
Użytkownik: Fiona54 2013-10-13 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Trzymam kciuki, nawet wtedy, kiedy przekładam karty książki! Oby się wszystko udało>)
Użytkownik: Urszulla 2013-10-13 20:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzymam kciuki, nawet wte... | Fiona54
Wszystkiego najlepszego biblionetko. Jestem użytkownikiem z niewielkim stażem (1,5 roku) lecz już dzisiaj nie wiem jak ja wybierałam książki bez ocen, recenzji i opinii z bnetki. I mam już jednego praktykującego naśladowcę :)
Użytkownik: miłośniczka 2013-10-14 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
BiblioNETko, żyj wiecznie! :)
Użytkownik: natanna51Opiekun BiblioNETki 2013-10-14 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Trzymam kciuki, bo mi się tu podoba chociaż jestem od niedawna.
Użytkownik: EPA! 2013-10-14 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
No to trzymam kciuki - powodzenia!
Użytkownik: Wodarek 2013-10-16 09:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Powodzenia Biblionetko :) Jesteś najsympatyczniejszym i najbardziej kompetentnym serwisem o książkach wg mnie. Gdybyś kiedyś doczekała się wersji mobilnej, byłbym wdzięczny.
Użytkownik: Admin 2013-10-16 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Powodzenia Biblionetko :)... | Wodarek
No właśnie jeżeli będziemy mieli "responsive layout" który się skaluje, to będzie :)
Użytkownik: jenkin22 2013-10-17 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym napisać z a... | Admin
Kochana Biblionetko,
Jesteś niezastąpiona, jeśli chodzi o kolejność tomów w cyklach autorskich, opisach czerpanych z okładek, seriach wydawniczych... Nie wyobrażam sobie pracy bez zaglądania do biblionetkowego katalogu (zajmuję się opracowaniem zbiorów bibliotecznych) i sama też czasem dodam książkę lub poprawię błąd... Zatem trzymam kciuki :)
Ave Biblionetka!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: