Dodany: 2007-12-12 22:37|Autor: sowkasniezna

Nietuzinkowe postacie


Czytając "Dumę i uprzedzenie", poznajemy dość liczną rodzinę Bennetów. Każdy z członków tej rodziny przedstawia odmienne poglądy na życie. Pan Bennet, ojciec rodziny, lekceważąco podchodzi do swej głupiutkiej żony i równie nieinteligentnych młodszych córek. Pani Bennet za swój życiowy cel uważa wydanie córek za mąż. Jest nieobyta i brak jej poczucia humoru. Najstarsza panna Bennet, Jane jest łagodną, piękną i młodą kobietą. Zawsze potrafi powiedzieć o każdym coś pozytywnego. Razem z Lizzie stanowią wspaniałą parę kochających się sióstr. Lizzie jest wykształconą i zdecydowaną damą z ogromnym poczuciem humoru. Jedna z młoszych córek czyta książki i za nic ma bale i spotkania towarzyskie. Woli patrzeć, niż brać w nich czynny udział. Kitty, najmłodsza z dziewcząt, nie widzi wokół siebie nic innego poza mężczyznami. I to koniecznie w mundurach.

Poza rodziną Bennetów autorka przedstawia nam kilku wielce różniących się od siebie mężczyzn. Pan Darcy jest dumnym i bogatym dżentelmenem, który w damach widzi wyłącznie braki w wiedzy, urodzie lub też wychowaniu czy pochodzeniu. Jego przyjaciel, pan Bingley jest uroczym i przyjaźnie nastawionym do otoczenia potencjalnym kandydatem na męża jednej z panien Bennet. Obydwaj panowie, choć dobrze wychowani i eleganccy, są zdecydowanie różni. Jako zupełny kontrast Jane Austen wprowadza do powieści postacie pana Wickhama i pana Collinsa. Pierwszy z panów, z pozoru dobrze wychowany i skrzywdzony w przeszłości przez pana Darcy'ego okazuje się kimś innnym, niż można było sądzić. Pan Collins jest niesforny i oprócz bogactw swej niedoścignionej protektorki nie potrafi u nikogo dopatrzyć się ładnych przedmiotów.

Każda z postaci jest inna. Doskonały kontrast pomiędzy nimi sprawia, że nie odczuwamy znudzenia i pospolitości, jak to się często zdarza w powieściach o miłości.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1490
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: