Dodany: 08.12.2007 20:31|Autor:

Książka: Broniłam ofiar: Pamiętnik z Iranu
Ebadi Shirin
Notę wprowadził(a): femmefat

"Niektórzy nazywają ją kobietą z żelaza. Ta obrończyni praw człowieka ma niewątpliwie również złote serce. Ale to dzięki nieugiętej woli Shirin Ebadi stała się sumieniem Republiki Islamskiej".
"Time"

Wspomnienia Shirin Ebadi to opowieść o losach odważnej kobiety, której przyszło żyć w czasach przełomu, to napisane z pasją wspomnienia jednej z pierwszych kobiet-sędziów w Iranie. Autorka uczestniczyła w najtrudniejszych procesach o charakterze politycznym; w ciągu całej swojej kariery zawodowej broniła praw kobiet i dzieci.

Shirin Ebadi pisze o głębokim rozczarowaniu polityką prowadzoną przez twardogłowych duchownych. O upokorzeniu, jakiego doznała, gdy zdegradowano ją do roli urzędniczki w sądzie, któremu niegdyś przewodniczyła. O systemie patriarchalnym panującym w Iranie, gdzie rządzący konserwatyści pozbawili kobiety podstawowych praw, a wszystkich obywateli - wolności politycznych.

Shirin Ebadi była więziona, zastraszana, próbowano ją zabić. Nie wyrzekła się jednak swych poglądów. O tym właśnie jest "Broniłam ofiar".

[Świat Książki, 2007]