Dodany: 06.12.2007 20:03|Autor: grzyb444

O dorastaniu nic nowego

"Jestem zwyczajny. Urodziłem się w zwyczajnej rodzinie, zwyczajnie dorosłem, mam zwyczajną twarz, zwyczajne stopnie, myślę o zwyczajnych rzeczach"*.

Oto słowa głównego bohatera powieści, który jest zarazem jej narratorem. Jest on dojrzewającym nastolatkiem, który dopiero co rozpoczął studia i odkrywa uroki i ciemne strony dorosłego życia (w większej części te ostatnie).

Na szczęście otaczający go ludzie nie są już tak zwyczajni i to ratuje powieść Murakamiego od katastrofy. Wśród przyjaciół bohatera znajdziemy wielobarwne postaci - od żądnego władzy Nagasawy, przez pedantycznego Komandosa, po obciążoną samobójczą śmiercią dwóch najbliższych osób Naoko. Wprowadzenie tych (i nie tylko tych) postaci pozwala autorowi na ukazanie różnych wizji miłości, pomysłów na życie itp.

Książkę polecam rówieśnikom głównego bohatera, czyli nastolatkom w wieku od 17 do 20 lat, jak i fanom powieści typu "Buszujący w zbożu", bo rzeczywiście obie pozycje mają wiele wspólnego. Jednak zwyczajność głównego bohatera i stylu, w którym napisana została książka sprawiają, że nie jest to pozycja dla smakoszy prawdziwej literatury.

* Haruki Murakami: "Norwegian Wood", tłum. D. Marczewska, A. Zielińska-Elliott, wyd. Muza 2006.

Użytkownik: Pok 09.10.2012 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "Jestem zwyczajny. Urodzi... | grzyb444
Watanabe myśli o sobie jak o zwyczajnym, normalnym człowieku, ale tak naprawdę to daleko mu do przeciętnego szaraczka. Wystarczy zresztą spojrzeć na osoby, do których go ciągnie (i które ciągną do niego).