Dodany: 29.11.2007 14:43|Autor: k_ret

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek uroczyście otwarte!

Dziś w samo południe w Sali Wielkiej Ratusza Wrocławskiego zabrzmiał hejnał, uroczyście otwierając Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Na spotkaniu ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszą Książkę Roku o "Pióro Fredry", a także wręczono Dolnośląską Nagrodę Literacką, Nagrodę Księgarzy Witryna i nagrodę dla wydawcy najlepszej polskiej książki dla dzieci w konkursie BESTSELLERek.

Decyzją jury Dolnośląską Nagrodę Literacką za rok 2007 przyznano Pani Lidii Amejko za "Żywoty świętych osiedlowych" - mądry, zabawny i poetycki obraz osiedlowego mikrokosmosu ukazanego z perspektywy, z jakiej nikt go dotąd nie przedstawił.

Nagrodę dla wydawcy za najlepszą polską książkę dla dzieci i młodzieży jury konkursu BESTSELLERek jednogłośnie postanowiło przyznać wydawnictwu W.A.B. za książkę Tomasza Trojanowskiego "Wielki powrót" z ilustracjami Niki Jaworowskiej.

Nagroda Księgarzy Witryna została przyznana najnowszej książce Olgi Tokarczuk - "Bieguni".

Książką Roku w konkursie o "Pióro Fredry" został album "W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce", wydany przez wydawnictwo Arkady pod redakcją Anny Lewickiej-Morawskiej. W uzasadnieniu jury konkursu czytamy:

Nagrodę przyznano za nowatorską prezentację zbiorów muzealnictwa polskiego; ujawniającą po raz pierwszy tak obszernie i wszechstronnie to, co posiadamy; za wzorową typografię; świetną oprawę i druk tomu; z równoczesnym podkreśleniem, że książka powstała od początku do końca w Polsce, spełniając najwyższe standardy światowe określające wartość tego typu publikacji. Równocześnie jury wyraża nadzieję, że Wydawca zechce przygotować także wersje obcojęzyczne dzieła, co niewątpliwie dobrze promowałoby Polskę na arenie międzynarodowej.

Pozostałe, równorzędne nagrody przyznane w tym konkursie:

- Korporacja Ha!art za katodewohomopowieść Huberta Klimko-Dobrzanieckiego "raz.dwa.trzy",
- Wydawnictwo Literackie za "Sprawę Hermesa" Henryka Wańka,
- Wydawnictwo Literackie za książkę Olgi Tokarczuk "Bieguni",
- Wydawnictwo W.A.B. za "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko,
- Wydawnictwo W.A.B. za książkę Bogusława Kierca "Rafał Wojaczek - prawdziwe życie bohatera".
Użytkownik: carmaniola 29.11.2007 18:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś w samo południe w Sa... | k_ret
Jejejej, już się nie mogę doczekać spotkania z Olgą Tokarczuk. "Bieguni" jeszcze przede mną, ale to będzie dodatkowy pretekst by jak najszybciej się z tą książką zapoznać. :-)
Użytkownik: k_ret 29.11.2007 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Jejejej, już się nie mogę... | carmaniola
Ja akurat czytam "Biegunów" (hmm, nie jestem pewien, czy to dobra odmiana tytułu), zacząłem jakiś czas temu i idzie mi dość powoli - czytam małymi partiami i sprawia mi to przyjemność (miejscami niemałą nawet), ale nie potrafię się zatopić w lekturze raz a dobrze.

Uzupełniłem informację z targów o pozostałe nagrody w konkursie o "Pióro Fredry" - tam też pojawia się ta książka! Ponieważ jednak mam jakiś wrodzony dystans do konkursów literackich, to ani mnie to nie zachęca do czytania, ani zniechęca - traktuję to raczej jako ciekawostkę.

Na spotkanie z Olgą Tokarczuk się wybieram i w ogóle zamierzam pochodzić trochę po targach - mam nadzieję, że spotkam tam kogoś z BiblioNETki. Hej hej! BiblioNETkowicze z Wrocławia? Kto się jeszcze wybiera do BWA? Albo na jakieś spotkanie poza BWA? Może uda się zobaczyć, albo poznać kogoś nowego?
Użytkownik: carmaniola 29.11.2007 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja akurat czytam "Biegunó... | k_ret
Hihi, ja na konkursy jestem raczej odporna, ale lubię kiedy wśród zwycięzców (lub tylko nominowanych) pojawia się pisarz, którego sama cenię. :-)

Po targach też zamierzam pochodzić, poszperać, pooglądać (może pieniądze lepiej zostawić w domu?), chociaż niestety czas będę miała mocno ograniczony, więc musiałam przeprowadzić selekcję (albo może losowanie)i wybór padł na panią Tokarczuk. Chociaż nie jestem pewna, czy nie zostanę zaciągnięta również do profesora Miodka. :-)