Dodany: 28.11.2007 20:06|Autor: belle

Książki i okolice> Pomoc

Zdrowie w ujęciu filozoficznym/etycznym

Z myślą o pracy licencjackiej zastanawiałam się nad wybraniem zagadnienia zdrowia w filozofii/etyce.
Natomiast mam problem ze znalezieniem odpowiednich książek.
Jedyna książka, którą znalazłam to 'Historia zdrowia i choroby - od średniowiecza do współczesności' Georgesa Vigarello (myślałam,aby przeanalizowac czym dla ludzi było zdrowie).
Problem tkwi w tym,że nie ma książki, która bardzo zwięźle i rzeczowo opowiedziałaby jak wyglądała kwestia zdrowia na przełomie dziejów. Jest mnóstwo książek o moralności w medycynie, o samej chorobie,itp.
Mam w rękach książkę Józefa Wróbla 'Człowiek i medycyna.Teologicznomoralne podstawy ingerencji medycznych' - ale tak naprawdę opisane są tylko i wyłącznie różne definicje zdrowia, natomiast o kwestii czysto medycznej jest mnóstwo informacji a nawet i podejścia biblijnego,ale do pacjenta jako przedmiotu,itp.
I stanęłam w kropce, ponieważ,nie dośc,że temat wydawał mi się ciekawy do przedstawienia,to problemem jest nie tylko znalezienie konkretnej literatury ale z przedstawieniem jakiegoś sensownego schematu jak mogłoby to wyglądac.
Poratujcie! może jakąś ciekawą literaturą,albo pomysłem jak inaczej podejśc do tego temat,bądź poruszyc podobny temat. Będę wdzięczna :)
Użytkownik: labeg 28.11.2007 22:43 napisał(a):
Belle,
temat w rzeczy samej ciekawy. A literatura też się znajdzie. Poniżej moje "znajdy" tak na pierwsze posiedzenie. Może coś ci się przyda. A jak nie to pisz, poszukamy dalej.

TYTUŁ/ODP: Zdrowie i choroba : wybrane problemy socjologii medycyny / pod red. Jarosława Barańskiego, Włodzimierza Piątkowskiego.
WYD: Wrocław : "Atut" - Wrocławskie Wydaw. Oświatowe, 2002.
OBJ: 258 s. : il. ; 24 cm.
DOD: Bibliogr. Indeks.
PRZEDMIOT: Medycyna - socjologia - podręcznik

TYTUŁ/ODP: Życie i zdrowie człowieka w tradycji i kulturze polskiej : materiały konferencji Problematyka życia i zdrowia w tradycji i kulturze polskiej, Warszawa 16 października 2003 / pod red. Wojciecha Bołoza i Ewy Wolnicz-Pawłowskiej.
WYD: Warszawa : Wydaw. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2004.
OBJ: 230 s. ; 21 cm.
DOD: Bibliogr. s. 210-230 i przy pracach.
PRZEDMIOT: Antropologia społeczna - historia - Polska - materiały konferencyjne
PRZEDMIOT: Bioetyka - Polska - materiały konferencyjne
PRZEDMIOT: Higiena - literatura polska - materiały konferencyjne
PRZEDMIOT: Higiena - Polska - materiały konferencyjne
PRZEDMIOT: Literatura polska - tematyka - materiały konferencyjne
PRZEDMIOT: Zdrowie publiczne - Polska - materiały konferencyjne

TYTUŁ/ODP: Zdrowie, choroba, społeczeństwo : studia z socjologii medycyny / red. Włodzimierz Piątkowski ; [aut. Anna Titkow et al.].
WYD: Lublin : Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2004.
OBJ: 288 s., [1] k. tabl. : portr. ; 24 cm.
UW1: Nazwy aut. na s. 255.
DOD: Bibliogr. s. 257-274. Indeks.
PRZEDMIOT: Medycyna - socjologia - szkice

TYTUŁ/ODP: Zdrowie i choroba jako problem polityczny i społeczny : medycyna w kontekście działań państwa / pod red. Bożeny Płonki-Syroki i Tadeusza Srogosza ; Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
WYD: Warszawa : Wydawnictwo DiG ; Wrocław : Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2005.
OBJ: 238 s. : il. ; 24 cm.
SER: Studia z Dziejów Kultury Medycznej ; t. 9
PRZEDMIOT: Medycyna społeczna - historia
PRZEDMIOT: Zdrowie publiczne - polityka

Uwaga! Bardzo polecam serię Studia z Dziejów Kultury Medycznej - istna kopalnia informacji!

AUT: Stączek, Ryszard.
TYTUŁ/ODP: Szlachetne zdrowie czyli Czym i jak dawniej leczono oraz jak pomagano sobie w życiu? / Ryszard Stączek.
WYD: Jaćmierz : Ryszard Stączek, 2007.
OBJ: 182 s. : il. ; 21 cm.
DOD: Bibliogr. s. 176-181.
PRZEDMIOT: Leczenie - metody niekonwencjonalne - wydawnictwa popularne

TYTUŁ/ODP: Zdrowie w medycynie i naukach społecznych = Health in medicine and social science / red. Teresa Bernadetta Kulik, Irena Wrońska.
WYD: Stalowa Wola : Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Filia. Oficyna Wydawnicza Fundacji Uniwersyteckiej, 2000.
OBJ: 213, [4] s. : il. ; 24 cm.
DOD: Bibliogr.
PRZEDMIOT: Higiena społeczna - szkice
PRZEDMIOT: Medycyna - szkice
PRZEDMIOT: Nauki społeczne - szkice

AUT: Nosko, Jan.
TYTUŁ/ODP: Zachowania zdrowotne i zdrowie publiczne : aspekty historyczno-kulturowe / Jan Nosko.
WYD: Łódź : Oficyna Wydawnicza Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, 2005.
OBJ: 332 s. : wykr. ; 24 cm.
DOD: Bibliogr. s. 303-332.
UW3: Rozprawa na stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Łódź 2005.
PRZEDMIOT: Promocja zdrowia - historia
PRZEDMIOT: Zdrowie publiczne - historia

Człowiek istota śmiertelna : filozofia, religia, medycyna, sport / Tomasz Sahaj. - Poznań, 2004

Obraz osiemnastowiecznej medycyny europejskiej w korespondencji rodziny Mozartów / Joanna Nieznanowska. - Warszawa, 2004

ARTYKUŁY

TYTUŁ Średniowieczny traktat o zapobieganiu chorobom / Grażyna Klimecka. - Streszcz. w jęz. fr.
CYTATA // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - R. 53, nr 2 (2005), s. 197-204
Użytkownik: Chilly 29.11.2007 10:11 napisał(a):
Szczeklik Andrzej

Może też?:
"Zdrowie w medycynie i naukach społecznych" Kulik T.B., Wrońska I.
"Praktyka i teoria promocji zdrowia" Karski J.B.
"Zdrowie i choroba. Perspektywa socjologiczna" Brodniak W.A.
"Historia medycyny" Brzeziński T.
"Historia medycyny filozoficznie ujęta" Szumowski W.
seria wydawnicza "Studia z Dziejów Kultury Medycznej"
Archiwum Historii i Filozofii Medycyny
Medycyna Nowożytna. Studia nad Historią Medycyny

Użytkownik: belle 29.11.2007 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Z myślą o pracy licencjac... | belle
Bardzo dziękuję za pomoc!
Przejrzę, poszukam, mam nadzieję,że się przyda,a jakby co to dam znac :)
Jeszcze raz bardzo mocno dziękuję!
Użytkownik: Kemor 01.12.2007 22:20 napisał(a):
Wł. Szumowski: Filozofia medycyny
Zb. Szawarski: Mądrośc i sztuka leczenia
A. Szczeklik: Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny.
Proponuję zajrzec też na stronę Internetowego Serwisu Filozoficznego DIAMETROS przy Instytucie Filozofii UJ /www.diametros.iphils.uj.edu.pl/.
W dziale Filozofia medycyny znajdziesz sporo literatury.