Dodany: 04.03.2013 14:05|Autor: Małgorzata_

Książki i okolice> Książki w ogóle

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

JUŻ WIADOMO. OTO 10 KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO NAGRODY
Komunikat Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki
W sobotę, 2 marca 2013 r., jury - pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert - w składzie:
Joanna Bator, Maciej J. Drygas, Iwona Smolka, Maciej Zaremba Bielawski, i w obecności sekretarza Nagrody: Bożeny Dudko, odbyło posiedzenie, na którym zostało omówionych 59 książek zgłoszonych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2012.
Po długiej i wnikliwej dyskusji jury nominowało do Nagrody 10 książek
(w porządku alfabetycznym wg autorów):

1. Dziewięć żywotów: Na tropie świętości we współczesnych Indiach (Dalrymple William), wyd. Czarne;
2. Sezon maczet (Hatzfeld Jean), wyd. Czarne;
3. Wypalanie traw (Jagielski Wojciech (ur. 1960)), wyd. Znak;
4. 14:57 do Czyty: Reportaże z Rosji (Miecik Igor T.), wyd. Czarne;
5. Bolało jeszcze bardziej (Ostałowska Lidia), wyd. Czarne;
6. Dobra krew: W krainie reniferów, bogów i ludzi (Skopek Magdalena), Wydawnictwo Naukowe PWN;
7. Utracone serce Azji (Thubron Colin), wyd. Czarne;
8. Ameksyka: Wojna wzdłuż granicy (Vulliamy Ed), wyd. Czarne;
9. Z nowego wspaniałego świata (Wallraff Günter), wyd. Czarne;
10. Nowy wspaniały Irak (Zawadzki Mariusz), wyd. W.A.B.

Postscriptum: Jury jest pod wielkim wrażeniem Czarnobylskiej modlitwy Swietłany Aleksijewicz w przekładzie Jerzego Czecha, opublikowanej przez wydawnictwo Czarne. Jednak ze względu na to, że książka pod tytułem Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana) w przekładzie Leszka Wołosiuka po raz pierwszy ukazała się w 2000 r. nakładem wyd. Świat Książki, postanowiliśmy zgodnie z regulaminem, który stanowi, że do konkursu można zgłaszać tylko pierwsze wydania książek, wyłączyć ją z konkursu w imieniu Jury Bożena Dudko, sekretarz Nagrody.

Źródło: https://www.facebook.com/pages/Nagroda-im-Ryszarda-Kapu%C5%9Bci%C5%84skiego-za-reporta%C5%BC-literacki/361958100504646