Dodany: 22.10.2004 15:44|Autor: noreczka

bez tytułu


Niedawno wreszcie odważyłam się przeczytać "Iliadę", którą powinien znać każdy człowiek. Podchodziłam do niej z niechęcią, bo słyszałam o niej niezbyt pochlebne opinie. Wszyscy mówili, że jest nudna i szkoda na nią czasu. Jednak muszę przyznać, że się mile rozczarowałam.

"Iliada" to cudowne, antyczne dzieło Homera, wywodzące się z mitów o wojnie trojańskiej. Autor przenosi nas w realia starożytnej Grecji. Tematem utworu jest "gniew Achillesa", jego przyczyny i fatalne skutki. Akcja eposu rozgrywa się na wybrzeżu Azji Mniejszej pod murami Troi, czas obejmuje około 50 dni z ostatniego, dziesiątego roku wojny.

Utwór jest stworzony w bardzo ciekawy, precyzyjny sposób. Jego budowa jest niezwykle logiczna i przemyślana. Skupiona jest wokół jednego motywu - gniewu, konfliktu bohaterów, z jednym ciągiem zdarzeń, kulminacyjnym punktem w pojedynku Achillesa z Hektorem, i ze wstrząsającym zakończeniem. Akcja jest wartka, autor stopniuje napięcie, aby zaciekawić odbiorcę. Utwór podzielony jest na księgi - pieśni. Jak wszystkie eposy Homera, pisany jest heksametrem, co nadaje utworowi odpowiedni rytm. Bogaty w porównania homeryckie - stąd wielość opisów oraz malownicze epitety.

"Iliada" to przede wszystkim utwór o rycerskiej dzielności. Bohaterowie trojańscy traktowani są jak ideały waleczności i poświęcenia dla zagrożonej ojczyzny. Stąd, mimo że głównym bohaterem jest Achilles, większy podziw budzi szlachetny, tragiczny Hektor.

Myślę, że "Iliada" jest dziełem ponadczasowym. Czytanie jej to czysta przyjemność ze względu na ciekawą fabułę i interesującą kompozycję.

Polecam wszystkim, zwłaszcza miłośnikom dobrej literatury klasycznej, pełnej doskonałości i harmonii.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 10863
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: jakozak 17.06.2011 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Niedawno wreszcie odważył... | noreczka
Jestem bardzo mile zdziwiona, że tak wspaniale czyta się Iliadę. Myślałam, że przemęczę ją jakoś, bo wypadałoby, a tu taka miła niespodzianka. :-)
Już sobie postanowiłam, że zaraz po niej wezmę się za Odprawę posłów greckich. Od jakichś dwudziestu lat jej nie czytałam. Znałam ją kiedyś na pamięć (wystawialiśmy sztukę i to była cudowna przygoda trwająca prawie rok).
Użytkownik: Czajka 17.06.2011 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem bardzo mile zdziwi... | jakozak
Jak się cieszę, bałam się zapytać, bo mignęłaś mi z tą Iliadą we właśnie czytanych i potem zamilkłaś, bałam się, że poleciała za Potopem na ścianę.
A za jakiś czas polecam Odyseję. :)
Użytkownik: jakozak 18.06.2011 08:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się cieszę, bałam się... | Czajka
Nie poleci. Po pierwsze jest bardzo dobra, a po drugie ja wydoroślałam.
Przecież mam za sobą Biblię całą, a to świadczy, żem wytrwała i chyba mądrzejsza. :-)
Robią na mnie wrażenia te tysiące dawnych lat.
Użytkownik: Monika.W 19.06.2011 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem bardzo mile zdziwi... | jakozak
A ja właśnie Odprawę przeczytałam po raz pierwszy. Zaskoczenie - jak bardzo mi sie podobała. Jeśli z Iliadą będzie tak samo - już nie mogę doczekać się czasu na Antyk.
Zazdroszczę Ci wystawiania Odprawy - rzeczywiście musiała to być wspaniała przygoda. Tylko ról kobiecych nie za dużo:)
Użytkownik: jakozak 27.06.2011 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Niedawno wreszcie odważył... | noreczka
Dzieło rzeczywiście niesamowite. Dodatkowa zaleta - pisane wierszem. Ja to lubię. Nawet bardzo.
Jedynie rzeźnickie i niekończące się opisy bitew (a czegóż się niby spodziewałam?!) znużyły mnie. Czytałam je pod koniec na ukos. Oceniłam na cztery. Nawyobrażałam sobie, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Pora na Odyseję.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: