Dodany: 23.11.2007 10:35|Autor:

Książka: Portret artysty
Heller Joseph
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

Ostatnia, ukończona na miesiąc przed śmiercią powieść autora jednej z najsłynniejszych książek XX wieku - "Paragrafu 22". Jej bohaterem jest alter ego Hellera - wybitny starzejący się pisarz, a zarazem niepoprawny kobieciarz Eugene Pota, który chce ukoronować swoją twórczość arcydziełem, "wielkim oryginalnym utworem, wielkim, nawet gdyby okazał się bardzo mały". Poszukując tematu, rozmawia z żoną, przyjaciółmi i wydawcami, wspomina dawne miłości, przymierza się do napisania "Seksualnej biografii mojej żony", a także nowej wersji greckiej mitologii z punktu widzenia wiecznie zdradzanej przez męża bogini domowego ogniska, Hery. Wśród pomysłów na książkę rozważa też pastisz "Przemiany" Franza Kafki z Gregiem Samsą jako finansistą z Wall Street oraz "Przygód Tomka Sawyera" ze współczesnym Tomkiem, absolwentem Yale lub Harvardu.

"Portret artysty" to z lekka kpiąca opowieść o niespełnieniach i frustracjach dojrzałego pisarza, fascynujące i dowcipne studium meandrów twórczej wyobraźni.

[Albatros Andrzej Kuryłowicz, Warszawa 2001]