Dodany: 2013-02-25 18:56|Autor: norge

Książki i okolice> Pisarze> Nesser Håkan

3 osoby polecają ten tekst.

Ach, ten Barbarotti ;)


Polubiłam twórczość Håkana Nessera "od pierwszej strony". Może dlatego, że jestem fanką tego rodzaju kryminałów: niekonwencjonalnych, trochę dziwnych, bywa że rozwlekłych. Takich, które dostarczają mi coś więcej, niż tylko opisów pogoni za mordercą i rozwiązywania zagadki, kto nim jest. Oczywiście pod warunkiem, że są świetnie napisane i do tego mają to "coś". Wszystkie te kryteria spełnił Håkan Nesser. Książki jego autorstwa to nie tylko bardzo dobre, aczkolwiek zupełnie nietypowe kryminały, ale także inteligentne, refleksyjne i w zasadzie smutne opowieści, dające uważnemu czytelnikowi kilka ciekawych tematów do rozmyślań. Pokazują człowieka, jako istotę uwikłaną w różne zależności, skomplikowane rodzinne lub towarzyskie układy.

Bohater tej czterodcinkowej serii, inspektor Barbarotti jest niezwykły. Trochę powolny, lubiący filozofować i kierujący się w swoich śledztwach intuicją. Uwielbiam jego zaskakujące, nasycone pewną melancholią przemyślenia, nie wspominając o rozmowach z Bogiem, które mnie po prostu powaliły :)

Człowiek bez psa (Nesser Håkan) To moja pierwsza książka Nessera i mimo, że spotkałam się z opiniami, że najsłabsza, to zupełnie się z taką oceną nie zgadzam. Jest raczej powieścią psychologiczno-obyczajową, w której wątek kryminalny stanowi pretekst do pokazania rozkładu więzi rodzinnych. Zawiera sporą dozę humoru, nieraz trochę czarnego. No i to zakończenie! Ocena 5.

Całkiem inna historia (Nesser Håkan) Poczułam pustkę po przeczytaniu tej książki. Potem długo żaden kryminał mi się nie podobał. Ocena 5,5.

Drugie życie pana Roosa (Nesser Håkan) Przejmująca opowieść o samotności, starzeniu się, spełnianiu marzeń (ach, to drugie życie!) i.. zupełnie nietypowej przyjaźni. Ocena 5,5.

Samotni (Nesser Håkan) Fenomenalna konstrukcja, doskonałe zakończenie i chwytająca za serce historia. Szkoda, że to już ostatnie spotkanie z Barbarottim. Ocena 6.
Wyświetleń: 3954
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: mariolawiki1 2013-02-25 20:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Polubiłam twórczość Håkan... | norge
Zachęciłaś mnie; może w nadchodzącym marcu zabiorę się za tego pana? Mam wprawdzie pozaczynanych kilka serii kryminalnych, ale podobno od przybytku głowa nie boli. Ostatnio gust mi się zmienił i nie ciągnie mnie do tego gatunku, szukam czegoś naprawdę nowatorskiego i inspirującego, mam więc ogromną nadzieję, że właśnie odnalazłam coś co sprawi, że kryminały wrócą do mych łask ;)
Użytkownik: norge 2013-02-26 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęciłaś mnie; może w n... | mariolawiki1
Bardzo gorąco zachęcam do zabrania się za Barbarottiego :) Tylko broń Boże nie czytaj ostatniej recenzji "Drugiego życia pana Rossa". Jej autor streścił całą intrygę kryminalną. Zgroza!
Użytkownik: mariolawiki1 2013-02-27 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo gorąco zachęcam do... | norge
Dziękuję, nie będę czytać recenzji. Poza tym z reguły nie czytam recenzji przed podjęciem lektury, ewentualnie w trakcie, najczęściej po przeczytaniu i ocenieniu. ;)
Użytkownik: Anna 46 2013-02-25 20:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Polubiłam twórczość Håkan... | norge
Dopadłam tylko dwóch pierwszych - Człowiek bez psa i Całkiem inna historia - kryminały jakie lubię: intryga jako pretekst do "czegoś więcej".
Rozmowy Barbarottiego z Bogiem są doskonałe. :-)
Teraz czatuję ma Drugie życie i Samotnych.

Też świetne:
Johan Theorin i jego Kwartet olandzki - Kwartet olandzki
Użytkownik: norge 2013-02-25 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dopadłam tylko dwóch pier... | Anna 46
Theorin też mi bardzo odpowiada. Teraz czaję się na trzecią część cyklu :)
Użytkownik: Anna 46 2013-02-26 01:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Theorin też mi bardzo odp... | norge
Mam wszystkie trzy z biblioteki; dwie do powtórki, trzecia Smuga krwi (Theorin Johan) premiera. :-)
Użytkownik: Lupus in fabula 2013-03-03 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Polubiłam twórczość Håkan... | norge
Co prawda jeszcze bardziej lubię starego zrzędę Wallandera i to od niego zaczął się wysyp tego rodzaju (trochę psychologicznych)skandynawskich kryminałów, lecz Barbarotti też jest świetny. Na razie "Całkiem inna historia", ale sięgnę po pozostałe części cyklu.
U Nessera była jeszcze jedna podobna postać (nieco ociężały rutyniarz z problemami) z innego cyklu - komisarz Van Veeteren - tu zaznajomiłem się z "Punktem Borkmanna", przyzwoity kryminał w podobnym stylu.

A jeśli ktoś lubi te żmudne szwedzkie śledztwa w połączoniu z silnie zaznaczonymi elementami psychologii bohaterów, radzę zwrócić uwagę na nowo wschodzące gwiazdy, duet pisarzy Hjorth & Rosenfeldt i ich cykl o profilerze Sebastianie Bergmanie Sebastian Bergman
Użytkownik: bolognesi 2013-04-19 08:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Polubiłam twórczość Håkan... | norge
Zgadzam się z opinią o Nesserze. Swietne książki!
Ale ja lubię właśnie takie kryminały, thrillery, podobnie do Nessera ze skandynawskich autorów piszą Johan Theorin i Karin Fossum.
Użytkownik: Marylek 2016-09-07 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Polubiłam twórczość Håkan... | norge
Właśnie odkrywam Nessera. Bardzo mi się podoba. Pełna zgoda, co do niezwykłości jego książek, które często kryminałami są tylko z nazwy, bardziej powieściami psychologiczno-obyczajowymi z wątkiem kryminalnym w tle. Na razie poznaję Barbarottiego i spółkę.
Użytkownik: misiak297 2016-09-07 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie odkrywam Nessera.... | Marylek
Spróbuj koniecznie Całkiem inna historia (Nesser Håkan).
Użytkownik: Marylek 2016-09-07 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Spróbuj koniecznie Całkie... | misiak297
Teraz czytam "Samotni". "Całkiem inną historię już zamówiłam", spodziewam się ogólnie wiele dobrego.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: