Dodany: 22.11.2007 14:26|Autor:

Henry Kuttner (1914-1958) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. złotego wieku amerykańskiej fantastyki naukowej. Pisywał pod licznymi pseudonimami, zdobywając sporą popularność. Od małżeństwa w roku 1940 z pisarką Catherine L. Moore właściwie wszystkie jego utwory (publikowane pod nazwiskiem Lewis Padgett, Lawrence O'Donnell i in.) zawierają trudny do ustalenia współudział żony.

O stopniu dominacji tej pary w latach 40-tych świadczy fakt, że I. Asimow w swojej antologii najlepszych opowiadań z roku 1943 zamieścił na dwanaście opowiadań aż cztery - autorstwa spółki Kuttner - Moore i jedno C.L. Moore.

W niniejszym tomie czytelnik znajdzie m.in. cały cykl o szalonej, wielce sympatycznej rodzinie amerykańskich górali-mutantów i większość opowiadań o genialnym konstruktorze Gallegherze dokonującym wynalazków głównie w stanie zamroczenia alkoholowego.

W przygotowaniu znajduje się drugi tom opowiadań Kuttnera oraz najsłynniejsza jego powieść "Nieśmiertelni".

[Czytelnik, Warszawa 1986]

Użytkownik: reniferze 01.03.2013 08:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Henry Kuttner (1914-1958)... | jolietjakeblues
Trochę nierówny ten zbiorek, mam mieszane uczucia.
1. Opowiadania o rodzinie mutantów tak lekkie, oderwane od rzeczywistości - ani okruszka science w tej fiction ;)! - i urocze, że zdecydowanie oceniam na 5.
2. Skrytka zrobiła dobre wrażenie, główny bohater wzbudził moje żywe zaitneresowanie - 4.
3. Robot-Narcyz znudził mnie niepomiernie, w ogóle nie trzymał napięcia i był za długi - 2.
4. Ex machina - wczoraj skończyłam czytać.. i nie pamiętam tego opowiadania ani w ząb..
5. Opowiadanie o Marsjanach trochę mnie zmęczyło swoim początkiem - 3.
6. Ostatnie to prawdziwa perełka - mam ochotę przedrukować i powiesić na ścianie, czyli 6 :).

Średnia ok. 3,5 pkt :/.